Bus Times

38 - Dolgellau - Blaenau Ffestiniog via Harlech, Oakeley Arms

A bus service operated by Lloyds Coaches

Dolgellau - Blaenau Ffestiniog via Harlech, Oakeley Arms

Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 06:00 07:00
Dolgellau Bont Fawr 06:00 07:00
Dolgellau Primary School 06:00 07:00
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 06:01 07:01
Llanelltyd Cymmer Abbey 06:03 07:03
Llanelltyd Taicynhaeaf 06:04 07:04
Llanelltyd Hafod 06:05 07:05
Hawddamor Taicynhaeaf 06:07 07:07
Bontddu Capel 06:09 07:09
Bontddu Halfway House Hotel 06:09 07:09
Bontddu School 06:10 07:10
Bontddu Farchynys Farm 06:12 07:12
Caerdeon Hall 06:14 07:14
Cutiau Pont Glandwr 06:18 07:18
Barmouth Panorama 06:23 07:23
Barmouth Last Inn 06:24 07:24
Barmouth Bryn-y-Mor 06:24 07:24
Barmouth Jubilee Road 06:25 07:25 13:45
Barmouth Eglwys St Tudwal 06:25 07:25 13:45
Barmouth Ty'r Graig Hotel 06:27 07:27 13:46
Llanaber Rhes Fronheulog 06:28 07:28 13:47
Llanaber Mynydd ar Mor 06:28 07:28 13:47
Llanaber Caravan Park 06:29 07:29 13:48
Llanaber Garage 06:30 07:30 13:49
Llanaber Caerddaniel 06:31 07:31 13:50
Tal-y-Bont Sunnysands 06:34 07:34 13:53
Tal-y-Bont Caerelwan 06:36 07:36 13:55
Tal-y-Bont Swyddfa'r Post (NW-bound) 06:37 07:37 13:55
Llanddwywe Benar 06:38 07:38 13:56
Dyffryn Ardudwy Bro Arthur 06:39 07:39 13:57
Dyffryn Ardudwy Swyddfa'r Post Office 06:40 07:40 13:58
Coed Ystumgwern Ael y Bryn 06:40 07:40 13:58
Coed Ystumgwern Ffordd y Llan 06:41 07:41 13:59
Coed Ystumgwern 06:41 07:41 13:59
Llanbedr Maes Artro 06:44 07:44 14:02
Llanbedr Victoria Inn 06:45 07:45 14:03
Llanfair Pensarn Railway Station 06:47 07:47 14:05
Llanfair Caegwyn 06:49 07:49 14:06
Llanfair Maes Parcio 06:50 07:50 14:07
Pen Llanfair 06:51 07:51 14:09
fLon Llandanwg 06:51 07:51 14:10
Harlech Plas Amherst 06:53 07:53 14:14
Harlech Maes Parcio Cefn-coed 14:18
Harlech High Street 14:19
Harlech Coleg 06:54 07:54 14:22
Harlech Railway Station 06:55 07:55 07:55 14:25
Harlech Bron yr Hwlfa 06:55 07:55 14:25
Ynys Llanfihangel-y-traethau 07:00 07:59 14:30
Glan-y-wern Pont Fuches-wen 07:02 08:00 14:32
Talsarnau Capel Bethel 07:03 08:01 14:33
Cilfor Llandecwyn 07:05 08:04 14:35
Maentwrog Power Station 07:11 08:08 14:41
Maentwrog Capel Isaf 07:13 08:10 14:43
Rhyd-y-sarn Pont Talybont 08:13
Rhyd-y-sarn Pont Rhydsarn 08:14
Tan-y-bwlch Oakeley Arms 07:15 08:35 14:45
Penrhyndeudraeth Griffin Industrial Estate 08:41
Penrhyndeudraeth Park Terrace 08:41
Rhiwbryfdir Old L&NWR Station 08:19
Penrhyndeudraeth Adwy Ddu 08:42
Blaenau Ffestiniog Commercial 08:19
Blaenau Ffestiniog Cwm 08:19
Blaenau Ffestiniog Station (Stand C) 08:20
Penrhyndeudraeth Ysbyty Bron y Garth 08:42
Penrhyndeudraeth Minffordd Railway Station 08:43
Penrhyndeudraeth Minffordd 08:43
Portmeirion Tollgate 08:45
Porthmadog Station 08:46
Porthmadog Park (Stand C) 08:47

Blaenau Ffestiniog - Dolgellau via Harlech, Oakeley Arms

Tan-y-bwlch Oakeley Arms 07:30 14:05
Maentwrog Craig yr Afon 07:31 14:05
Maentwrog Old Rectory Hotel 07:31 14:06
Maentwrog Old School House 07:31 14:06
Maentwrog Power Station 07:33 14:08
Cilfor Llandecwyn 07:41 14:14
Talsarnau High Street 07:44 14:16
Glan-y-wern Pont Fuches-wen 07:46 14:17
Ynys Llanfihangel-y-traethau 07:48 14:19
Harlech Bron yr Hwlfa 07:54 14:24
Harlech Railway Station 07:55 07:55 14:25
Harlech Coleg 07:55 14:25
Harlech Plas Amherst 07:56 14:26
Lon Llandanwg 07:58 14:28
Pen Llanfair 07:58 14:28
Llanfair Eglwys 08:00 14:30
Llanfair Caegwyn 08:00 14:30
Llanbedr Railway Station 08:02 14:32
Llanbedr Victoria Inn 08:04 14:34
Llanbedr Maes Artro 08:04 14:34
Coed Ystumgwern Bryntirion 08:08 14:36
Coed Ystumgwern Ffordd y Llan 08:08 14:37
Coed Ystumgwern Ael y Bryn 08:09 14:37
Dyffryn Ardudwy Swyddfa'r Post Office 08:10 14:38
Dyffryn Ardudwy Bro Arthur 08:10 14:38
Llanddwywe Benar 08:10 14:39
Tal-y-Bont Swyddfa'r Post Office 08:11 14:39
Tal-y-Bont Caerelwan (SW-bound) 08:11 14:40
Tal-y-Bont Sunnysands 08:13 14:41
Llanaber Caerddaniel 08:15 14:43
Llanaber Garage 08:16 14:45
Llanaber Mynydd ar Mor 08:17 14:45
Llanaber Mynydd ar Mor 08:18 14:46
Llanaber Rhes Fronheulog 08:19 14:47
Barmouth Ty'r Graig Hotel 08:20 14:48
Barmouth Eglwys St Tudwal 08:22 14:49
Barmouth Post Office 08:23 14:50
Barmouth Bryn-y-Mor 08:24 14:50
Barmouth Jubilee Road 08:25 14:51
Barmouth Jubilee Road 15:00
Barmouth Post Office 15:00
Barmouth Last Inn 15:00
Barmouth Panorama 15:01
Cutiau Pont Glandwr 15:05
Caerdeon Hall 15:08
Bontddu Farchynys Farm 15:09
Bontddu Ysgol Gynradd 15:12
Bontddu Halfway House Hotel 15:12
Bontddu Capel 15:12
Hawddamor Taicynhaeaf 15:14
Llanelltyd Hafod 15:16
Llanelltyd Taicynhaeaf 15:17
Llanelltyd Cymmer Abbey 15:18
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 15:19
Dolgellau Primary School 15:21
Dolgellau Bont Fawr 15:21
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 15:22

More information

Lloyds Coaches