Bus Times

540 - Aberystwyth - Llanybydder

A bus service operated by Mid Wales Travel

Aberystwyth - Llanybydder

Aberystwyth Bus Station Stand 7 06:10
Aberystwyth Mill Street 06:10
Trefechan Fire Station 06:11
Trefechan Holiday Village 06:12
Penparcau Plas Helyg 06:13
Penparcau First Avenue 06:13
S Gate Neuadd Goffa 06:14
Rhyd-y-felin Rhydyfelin 06:16
Llanfarian Marian House 06:18
Llanfarian Royal Oak 06:19
Llanfarian Rhydgwyn Lane 06:19
Chancery Brynglas House 06:20
Blaen-plwlf Blaenplwyf 06:21
Blaen-plwlf Morfa Bychan Holiday Park 06:22
Llanddeiniol Carrog Farm 06:25
Llanddeiniol Llanddeniol Farm 06:26
Llanrhystyd Moelifor Farm 06:27
Llanrhystyd Black Lion 06:30
Llanrhystyd Heol Islwyn 06:30
Llanrhystyd Llanrhystud Garage 06:30
Llanon Penianrodyn 06:33
Llanon Penlon Bridge 06:34
Llanon Central Hotel 06:35
Llanon Old Post Office 06:35
Llanon Old Mill Bakery 06:35
Llanon Morfa Mawr 06:37
Aberarth Laura House 06:41
Aberaeron Church Lane 06:44
Aberaeron Caravan Park 06:44
Aberaeron Alban Square (Stop 2) 06:45 16:42
Aberaeron School 06:45 16:42
Pant-Teg Llys Aeron 06:45 16:42
Llanayron New Inn Forge 06:47 16:44
Ciliau Aeron Primary School 06:50 16:47
Newbridge Ty Mawr Turn 06:51 16:48
Ystrad Aeron Cattle Breeding Centre 06:54 16:51
Ystrad Aeron Theatr Felinfach 06:56 16:53
Ystrad Aeron Vale of Aeron 06:58 16:55
Felin-fach, o/s Felinfach Memorial Hall 06:59 16:56
Felin-fach Primary School 06:59 16:56
Temple Bar Fronfelen Arms 07:00 16:57
Ffynnon Oer 07:01 16:58
Cribyn Rhydyfran Turn 07:03 17:01
Cribyn Bro Silin 07:03 17:01
Cribyn War Memorial 07:04 17:02
Cribyn Three Horses Shoes 07:04 17:02
Cribyn Cysgod-y-Gaer 07:05 17:03
Neudd-fawr Fish & Anchor 07:11 17:08
Llanwnnen Capel-y-Groes 07:11 17:09
Llanwnnen Bro Caden 07:13 17:10
Llanwnnen Post Office 07:14 17:11
Pentre-bach Pentrebach 07:15 17:12
Lampeter Nat West Bank 07:20 17:18
Lampeter Pioneer 17:19
Cwmann, after War Memorial 17:19
Cwmann, after St James' Hall 17:20
Cwmann, before St James' Church 17:21
Cwmann, nr Cilblaidd 17:23
Pencarreg (nr) 17:28
Pencarreg, opp Meat Factory 17:30
Llanybydder Cross Hands Hotel (after former) 17:32

Llanybydder - Aberystwyth

Llanybydder, after War Memorial 17:33
Llanybydder, o/s Meat Factory 17:33
Pencarreg (nr) 17:35
Parc-y-rhos, nr Cilblaidd 17:41
Cwmann, after St James' Church 17:42
Cwmann, before St James' Hall 17:42
Cwmann, before War Memorial 17:43
Lampeter Pioneer 17:44
Lampeter Black Lion (Stop 2) 17:45
Lampeter Black Lion (Stop 2) 07:22 17:47
Pentre-bach Pentrebach 07:25 17:49
Llanwnnen Post Office 07:28 17:52
Llanwnnen Bro Llan 07:28 17:52
Llanwnnen Capel-y-Groes 07:29 17:53
Neudd-fawr Fish & Anchor 07:29 17:53
Cribyn, opp Cysgod-y-Gaer 07:33 17:57
Cribyn Three Horses Shoes 07:33 17:57
Cribyn War Memorial 07:34 17:58
Cribyn Bro Silin 07:34 17:58
Cribyn Rhydyfran Turn 07:35 17:59
Ffynnon Oer 07:37 18:02
Temple Bar Fronfelen Arms 07:38 18:04
Felin-fach Primary School 07:39 18:06
Felin-fach, opp Felinfach Memorial Hall 07:40 18:07
Ystrad Aeron Vale of Aeron 07:40 18:07
Ystrad Aeron Theatr Felinfach 07:41 18:08
Ystrad Aeron Cattle Breeding Centre 07:42 18:09
Ciliau Aeron Primary School 07:45 18:12
Llanayron New Inn Forge 07:51 18:15
Pant-Teg Llys Aeron 07:57 18:19
Aberaeron School 07:58 18:19
Aberaeron Alban Square (Stop 2) 08:00 18:21
Aberaeron Caravan Park 18:22
Aberarth Bridge 18:24
Llanon Old Mill Bakery 18:31
Llanon Old Post Office 18:31
Llanon Central Hotel 18:32
Llanon Cylch Peris 18:32
Llanon Penianrodyn 18:33
Llanrhystyd Llanrhystud Church 18:36
Llanrhystyd Heol Islwyn 18:36
Llanrhystyd Black Lion 18:37
Llanrhystyd Moelifor Farm 18:38
Llanddeiniol Farm 18:39
Llanddeiniol Carrog Farm 18:41
Blaen-plwlf Blaenplwyf 18:43
Chancery Brynglas House 18:45
Llanfarian Rhydgwyn Lane 18:45
Llanfarian Royal Oak 18:46
Llanfarian Bryn Eglur 18:47
Rhyd-y-felin Rhydyfelin 18:49
S Gate Neuadd Goffa 18:51
Penparcau Third Avenue 18:52
Penparcau Second Avenue 18:53
Trefechan Holiday Village 18:54
Trefechan Fire Station 18:55
Aberystwyth Mill Street 18:56
Aberystwyth Bus Station Stand 7 18:57

More information