Bus Times

83 - Abergavenny - Monmouth

A bus service operated by Phil Anslow Travel and Stagecoach South Wales

Abergavenny - Monmouth

Abergavenny Bus Station (Stand 1) 06:50 07:30 08:50 10:50 13:30 15:30 17:30
Abergavenny, nr Station Road 06:50 07:30 08:50 10:50 13:30 15:30 17:30
Llanfoist, nr Raglan Terrace 06:51 07:30 08:51 10:51 13:31 15:31 17:31
Coldbrook, o/s Dobson's Farm 06:52 08:52 10:52 13:32 15:32 17:32
Hardwick, after Horse & Jockey 06:53 08:53 10:53 13:33 15:33 17:33
Hardwick, nr Ty'r Pwll 06:53 08:53 10:53 13:33 15:33 17:33
Penpergwm, nr Llangattoc Lodge 06:54 08:54 10:54 13:34 15:34 17:34
The Bryn, nr Bryn Villa 06:57 08:57 10:57 13:37 15:37 17:37
Penpergwm, at Bryn Turn 06:57 08:57 10:57 13:37 15:37 17:37
Penpergwm, opp King of Prussia 06:58 08:58 10:58 13:38 15:38 17:38
Llanvihangel Gobion, opp Chart House 06:59 08:59 10:59 13:39 15:39 17:39
Aberffrwd, after Llanarth Turn 07:00
The Pitt, nr Estate Office & Yard 09:03 11:03 13:43 15:43 17:43
The Pitt, nr Clytha Lodge 07:01
Great Oak, at Greatoak 09:06 11:06 13:46 15:46 17:46
Great Oak, before Cae Capel 09:06 11:06 13:46 15:46 17:46
The Pitt, o/s Clytha Arms 07:02
The Pitt, after Clytha Crossroads 07:02
Bryngwyn, nr Crawley Hall 07:05 09:08 11:08 13:48 15:48 17:48
Wern-y-cwrt, nr Cripple Creek 07:06 09:09 11:09 13:49 15:50 17:50
Raglan, nr West Lea 07:09 07:39 09:12 11:12 13:52 15:53 17:53
Raglan, o/s St Cadoc's Church 07:10 07:40 09:13 11:13 13:53 15:54 17:54
Raglan, before Castle Turn 07:10 07:40 09:13 11:13 13:53 15:54 17:54
Raglan, after Warren Turn 07:11 07:41 09:14 11:14 13:54 15:55 17:55
Raglan, after Cuckoo's Row 07:11 07:42 09:15 11:15 13:55 15:55 17:55
Coed-y-fedw, nr April Cottage 07:13 07:44 09:17 11:17 13:57 15:57 17:57
Coed-y-fedw, nr Tudor House 07:14 09:18 11:18 13:58 15:58 17:58
Coed-y-fedw, nr Tal y fan 07:14 09:19 11:19 13:58 15:59 17:58
Dingestow, nr Croft y Cloi 07:16 09:21 11:21 14:00 16:00 18:00
Dingestow Turn (after) 07:16 18:00
Dingestow Village (in) 09:23 11:23 14:02 16:02
Dingestow, after Somerset Arms 07:16 18:00
Dingestow, nr Treowen Lodge 09:23 11:23 14:02 16:02
Mitchel Troy, after Cwmcarvon Turn 07:17 18:01
Mitchel Troy, nr Red House Farm 07:18 07:49 09:25 11:25 14:05 16:05 18:02
Mitchel Troy, before Comonin 07:18 07:49 09:25 11:25 14:05 16:05 18:02
Mitchel Troy, at Hillcrest 07:19 07:49 09:25 11:25 14:06 16:06 18:03
Mitchel Troy, before Church Farm 07:20 07:50 09:27 11:27 14:07 16:07 18:04
Mitchel Troy House (nr) 07:21 07:50 09:27 11:27 14:08 16:08 18:05
Mitchel Troy, before Glen Trothy 07:21 07:50 09:27 11:27 14:08 16:08 18:05
Mitchel Troy, before Longstone Farm 07:22 07:51 09:28 11:28 14:09 16:09 18:06
Mitchel Troy, o/s Garden Centre 07:23 07:51 09:29 11:29 14:10 16:10 18:07
Over Monnow, before Beach Road 07:24 07:52 09:30 11:30 14:11 16:11 18:08
Over Monnow, after King Henry V Drive 07:26 07:53 09:31 11:31 14:13 16:13 18:10
Over Monnow, before Carbonne Close 07:27 07:53 09:32 11:32 14:14 16:14 18:11
Over Monnow, o/s Apex 07:27 07:53 09:33 11:33 14:14 16:14 18:11
Over Monnow, before Fitzroy Close 07:28 07:54 09:33 11:33 14:15 16:15 18:12
Over Monnow, after Somerset Road 07:28 07:54 09:33 11:33 14:15 16:15 18:12
Monmouth, in Bus Station 07:30 07:55 09:35 11:35 14:17 16:17 18:14

Monmouth - Abergavenny

Monmouth, in Bus Station 07:35 09:40 11:40 14:20 16:20 17:00 18:20
Over Monnow, after Somerset Road 07:36 09:41 11:41 14:21 16:21 17:00 18:21
Over Monnow, after Fitzroy Close 07:36 09:41 11:41 14:21 16:21 17:01 18:21
Over Monnow, after Apex 07:36 09:41 11:41 14:22 16:22 17:01 18:21
Over Monnow, after Carbonne Close 07:37 09:42 11:42 14:22 16:22 17:01 18:22
Over Monnow, before King Henry V Drive 07:38 09:43 11:43 14:23 16:23 17:02 18:23
Over Monnow, after Beach Road 07:39 09:44 11:44 14:24 16:24 17:03 18:24
Mitchel Troy, opp Garden Centre 07:40 09:45 11:45 14:26 16:26 17:04 18:25
Mitchel Troy, after Longstone Farm 07:41 09:46 11:46 14:27 16:27 17:04 18:26
Mitchel Troy House (nr) 07:42 09:47 11:47 14:28 16:28 17:05
Mitchel Troy, before Church Farm 07:43 09:48 11:48 14:29 16:29 17:06 18:28
Mitchel Troy, at Hillcrest 07:44 09:49 11:49 14:30 16:30 17:06 18:28
Mitchel Troy, before Comonin 07:44 09:49 11:49 14:30 16:30 17:07 18:28
Mitchel Troy, nr Red House Farm 07:44 09:49 11:49 14:30 16:30 17:07 18:29
Jingle Street, nr Steppes Cottage 07:45 09:50 11:50 14:31 16:31 18:30
Mitchel Troy, after Cwmcarvon Turn 17:07
Dingestow, nr Treowen Lodge 07:47 09:52 11:52 14:33 16:33 18:31
Dingestow, before Somerset Arms 17:08
Dingestow Village (at) 07:48 09:53 11:53 14:34 16:34 18:32
Dingestow Turn (after) 07:49 09:54 11:54 14:35 16:35 17:09 18:32
Dingestow, nr Croft y Cloi 07:49 09:54 11:54 14:35 16:35 17:09 18:33
Coed-y-fedw, nr Tal y fan 07:50 09:55 11:55 14:36 16:36 17:10 18:34
Coed-y-fedw, nr Tudor House 07:51 09:56 11:56 14:37 16:37 17:11 18:34
Coed-y-fedw, nr April Cottage 07:51 09:56 11:56 14:37 16:37 17:11 18:35
Raglan, before Cuckoo's Row 07:53 09:58 11:58 14:39 16:39 17:13 18:36
Raglan, before Warren Turn 07:54 09:59 11:59 14:40 16:40 17:13 18:37
Raglan, after Castle Turn 07:55 10:00 12:00 14:41 16:41 17:14 18:37
Raglan, at Beaufort Square 07:56 10:01 12:01 14:42 16:42 17:15 18:38
Raglan, nr West Lea 07:56 10:01 12:01 14:42 16:42 17:15 18:38
Wern-y-cwrt, nr Cripple Creek 07:59 10:04 12:04 14:44 16:45 18:40
Bryngwyn, nr Crawley Hall 08:00 10:06 12:06 14:45 16:46 18:41
Great Oak, after Cae Capel 08:02 10:08 12:08 16:48
Great Oak, at Greatoak 08:02 10:08 12:08 16:48
The Pitt, after Clytha Crossroads 14:47 18:42
The Pitt, opp Clytha Arms 14:48 18:43
The Pitt, nr Estate Office & Yard 08:06 10:12 12:12 16:52
The Pitt, nr Clytha Lodge 14:48 18:43
Aberffrwd, after Llanarth Turn 08:07 10:13 12:13 14:49 16:53 18:44
Llanvihangel Gobion, after Chart House 08:08 10:15 12:15 14:50 16:55 18:45
Penpergwm, after King of Prussia 08:10 10:17 12:17 14:52 16:57 18:47
The Bryn, nr Bryn Villa 08:11 10:18 12:18 14:53 16:58 18:48
Penpergwm, after Bryn Turn 08:11 10:18 12:18 14:53 16:58 18:48
Penpergwm, nr Llangattoc Lodge 08:13 10:20 12:20 14:55 17:00 18:50
Hardwick, nr Ty'r Pwll 08:13 10:21 12:21 14:56 17:01 18:51
Hardwick, after Horse & Jockey 08:14 10:21 12:21 14:56 17:01 18:51
Coldbrook, opp Dobson's Farm 08:15 10:22 12:22 14:57 17:02 18:52
Llanfoist, nr Raglan Terrace 08:16 10:23 12:23 14:58 17:03 17:24 18:53
Abergavenny Bus Station (Stand 2) 08:17 10:25 12:25 15:00 17:05 17:25 18:55

More information

Phil Anslow Travel

Stagecoach South Wales