Bus Times

85 - Bangor - Llanberis

A bus service operated by Gwynfor Coaches

Bangor - Llanberis

Bangor Bus Station (Stand A) 08:30 11:00 14:00 16:30
Bangor Ffordd Deiniol 08:31 11:01 14:01 16:31
Bangor Farrar Street 08:31 11:01 14:01 16:31
Bangor Plaza (Stop P) 08:32 11:02 14:02 16:32
Bangor Railway Station (Stop H) 08:33 11:03 14:03 16:33
Bangor Morrisons 08:33 11:03 14:03 16:33
Upper Bangor Llys Tryfan 08:34 11:04 14:04 16:34
Upper Bangor Leisure Centre 08:34 11:04 14:04 16:34
Upper Bangor Coleg Menai 08:35 11:05 14:05 16:35
Bangor Swyddfa'r Post Office 08:35 11:05 14:05 16:35
Bangor Ffordd Belmont 08:36 11:06 14:06 16:36
Bangor Ffordd Penrhos 08:37 11:07 14:07 16:37
Bangor Penrhos 08:37 11:07 14:07 16:37
Bangor Top Coed Mawr 08:38 11:08 14:08 16:38
Coed Mawr Hafod Elfyn 08:39 11:09 14:09 16:39
Bangor Kingdom Hall 08:40 11:10 14:10 16:40
Bangor Penrhos Garnedd 08:40 11:10 14:10 16:40
Bangor Ysbyty Gwynedd 08:42 11:12 14:12 16:42
Bangor Goleufryn 08:42 11:12 14:12 16:42
Bangor Ysgol y Faenol 08:43 11:13 14:13 16:43
Bangor Dafarn Newydd 08:43 11:13 14:13 16:43
Capel-y-graig Nant y Mount 08:44 11:14 14:14 16:44
Y Felinheli Faenol 08:46 11:16 14:16 16:46
Y Felinheli Nant-y-Garth 08:47 11:17 14:17 16:47
Y Felinheli Siloh 08:47 11:17 14:17 16:47
Seion Rhosywylfa 08:49 11:19 14:19 16:49
Llanddeiniolen Ty Mawr 08:51 11:21 14:21 16:51
Waen-Pentir Ysgol Rhiwlas 08:54 11:24 14:24 16:54
Waen-Pentir Rhiwlas 08:55 11:25 14:25 16:55
Penisa’r Waun Modurdy Beran 09:01 11:31 14:31 17:01
Rhiwen 09:03 11:33 14:33 17:03
Deiniolen Capel Ebenezer 09:05 11:35 14:35 17:05
Deiniolen Lon Tai Castell 09:05 11:35 14:35 17:05
Deiniolen Rhyd Fadog 09:06 11:36 14:36 17:06
Deiniolen Rhyd Fadog 09:06 11:36 14:36
Deiniolen Cynfi Old School 17:06
Deiniolen Lon Tai Castell 09:06 11:36 14:36
Gallt-y-foel Gally-y-foel 17:07
Bigil Pen y Bwlch 17:08
Dinorwic Maes Eilian 17:08
Deiniolen Capel Ebenezer 09:06 11:36 14:36
Dinorwic Community Centre 17:09
Deiniolen Ysgol 09:06 11:36 14:36
Dinorwic Bro Elidir 17:09
Deiniolen Pentre Helen 09:07 11:37 14:37
Dinorwic Dinorwig Terminus 17:11
Dinorwic Bro Elidir 17:11
Dinorwic Community Centre 17:12
Dinorwic Maes Eilian 17:12
Bigil Pen y Bwlch 17:12
Gallt-y-foel Deiniolen Road 17:12
Deiniolen Capel Maes-y-dref 09:07 11:37 14:37 17:14
Deiniolen Plas y Rhiw 09:08 11:38 14:38 17:14
Brynrefail Minffordd 09:09 11:39 14:39 17:15
Brynrefail Ger Afon 09:12 11:42 14:42 17:17
Brynrefail Caban 09:12 11:42 14:42 17:17
Brynrefail Bryn Parc 09:13 11:43 14:43 17:18
Brynrefail Penllyn 09:13 11:43 14:43 17:18
Brynrefail Llanberis Road 09:14 11:44 14:44 17:19
Fachwen Hafod Wen 09:17 11:47 14:47 17:22
Pen-gilfach Gwel Llyn 09:17 11:47 14:47 17:22
Pen-gilfach Glyn Rhonwy 09:19 11:49 14:49 17:24
Llanberis Coed-y-Glyn 09:20 11:50 14:50 17:25
Llanberis Joe Brown 09:21 11:51 14:51 17:26
Llanberis Dolbadarn Hotel 09:22 11:52 14:52 17:27
Llanberis Surgery 09:23 11:53 14:53 17:28
Llanberis Interchange 09:24 11:54 14:54 17:29

Llanberis - Bangor

Llanberis Interchange 10:00 12:00 15:00 17:30
Llanberis Maes Padarn 10:00 12:00 15:00 17:30
Llanberis Londis 10:00 12:00 15:00 17:30
Llanberis Dolbadarn Hotel 10:01 12:01 15:01 17:31
Llanberis Joe Brown 10:02 12:02 15:02 17:32
Llanberis, o/s Hsbc 10:02 12:02 15:02 17:32
Pen-gilfach Glyn Rhonwy 10:04 12:04 15:04 17:34
Pen-gilfach Gwel Llyn 10:06 12:06 15:06 17:36
Fachwen Hafod Wen 10:06 12:06 15:06 17:36
Brynrefail Llanberis Road 10:08 12:08 15:08 17:38
Brynrefail Llwyn Coed Bach 10:08 12:08 15:08 17:38
Brynrefail Penllyn 10:09 12:09 15:09 17:39
Brynrefail Bryn Parc 10:10 12:10 15:10 17:40
Brynrefail Ger Afon 10:10 12:10 15:10 17:40
Penisa’r Waun Racca Crossroads 10:12 12:12 15:12 17:42
Deiniolen Plas y Rhiw 10:13 12:13 15:13 17:43
Deiniolen Capel Maes-y-dref 10:14 12:14 15:14 17:44
Deiniolen Pentre Helen 10:14 15:14 17:44
Deiniolen Ysgol 10:16 15:16 17:46
Deiniolen Capel Ebenezer 10:16 15:16 17:46
Gallt-y-foel Gally-y-foel 12:16
Bigil Pen y Bwlch 12:16
Dinorwic Maes Eilian 12:17
Deiniolen Lon Tai Castell 10:16 15:16 17:46
Dinorwic Community Centre 12:17
Deiniolen Rhyd Fadog 10:17 15:17 17:47
Dinorwic Bro Elidir 12:17
Dinorwic Dinorwig Terminus 12:19
Dinorwic Bro Elidir 12:20
Dinorwic Community Centre 12:20
Dinorwic Maes Eilian 12:21
Bigil Pen y Bwlch 12:21
Gallt-y-foel Deiniolen Road 12:22
Deiniolen Cynfi Old School 12:23
Deiniolen Rhyd Fadog 10:18 12:24 15:18 17:48
Deiniolen Lon Tai Castell 10:18 12:24 15:18 17:48
Deiniolen Capel Ebenezer 10:18 12:24 15:18 17:48
Rhiwen 10:20 12:26 15:20 17:50
Penisa’r Waun Beran Garage 10:21 12:27 15:21 17:51
Waen-Pentir Rhiwlas 10:28 12:34 15:28 17:58
Waen-Pentir Ysgol Rhiwlas 10:28 12:34 15:28 17:58
Llanddeiniolen Ty Mawr 10:32 12:38 15:32 18:02
Seion Rhosywylfa 10:34 12:40 15:34 18:04
Y Felinheli Nant Y Garth 10:36 12:42 15:36 18:06
Y Felinheli Faenol 10:38 12:44 15:38 18:08
Capel-y-graig Nant y mount 10:39 12:45 15:39 18:09
Bangor Penrhos Community Centre Q 10:41 12:47 15:41 18:11
Bangor Penrhos Community Centre 10:41 12:47 15:41 18:11
Bangor Ysgol y Faenol 10:41 12:47 15:41 18:11
Bangor Capel y Graig 10:41 12:47 15:41 18:11
Bangor Goleufryn 10:42 12:48 15:42 18:12
Bangor Ysbyty Gwynedd 10:43 12:49 15:43 18:13
Bangor Penrhos Garnedd 10:44 12:50 15:44 18:14
Bangor Kingdom Hall 10:44 12:50 15:44 18:14
Bangor Bryn Adda 10:44 12:50 15:44 18:14
Coed Mawr Hafod Elfyn 10:45 12:51 15:45 18:15
Bangor Pen Coed Mawr 10:45 12:51 15:45 18:15
Bangor Heol Penrhos 10:46 12:52 15:46 18:16
Bangor Ffordd Penrhos 10:46 12:52 15:46 18:16
Bangor Ffordd Belmont 10:47 12:53 15:47 18:17
Bangor Swyddfa'r Post Office 10:48 12:54 15:48 18:18
Upper Bangor Coleg Menai 10:49 12:55 15:49 18:19
Upper Bangor Canolfan Hamdden 10:49 12:55 15:49 18:19
Upper Bangor Llys Tryfan 10:50 12:56 15:50 18:20
Bangor Morrisons 10:51 12:57 15:51 18:21
Bangor Railway Station (Stop J) 10:52 12:58 15:52 18:22
Bangor Ffordd Deiniol 10:52 12:58 15:52 18:22
Bangor Bus Station (Stand A) 10:55 13:01 15:55 18:25

Related services

More information