Bus Times

X19 - Blaenau Ffestiniog - Llandudno

A bus service operated by Llew Jones Coaches

Blaenau Ffestiniog - Llandudno

Blaenau Ffestiniog Station (Stand C) 07:30 10:30 16:20
Blaenau Ffestiniog Church Street 07:30 10:30 16:20
Blaenau Ffestiniog Commercial Hotel 07:30 10:30 16:20
Rhiwbryfdir Hospital Road 07:31 10:31 16:21
Rhiwbryfdir Talwaenydd A470 07:31 10:31 16:21
Blaenau Dolwyddelan Roman Bridge 07:38 10:38 16:28
Dolwyddelan, o/s Dolwyddelen Castle 07:40 10:40 16:30
Dolwyddelan, opp Tan-y-Castell 07:40 10:40 16:30
Dolwyddelan Bodeifion 07:41 10:41 16:31
Dolwyddelan, opp Capel Bethel 07:42 08:09 10:42 13:20 16:32
Dolwyddelan Gwalia 07:42 08:09 10:42 13:20 16:32
Pont-y-Pant, o/s Prince Llewellyn Terrace 07:43 08:10 10:44 13:22 16:33
Pont-y-Pant, o/s Lledr House 07:44 08:11 10:45 13:22 16:34
Pont-y-Pant, opp Plas Mountain Centre 07:45 08:12 10:46 13:24 16:35
Pont-y-Pant, opp Caedu 07:46 08:12 10:47 13:24 16:36
Dinas Mawr, o/s Old Fish Inn 07:49 08:15 10:51 13:28 16:39
Dinas Mawr Pont yr Afanc 07:51 08:17 10:55 13:31 16:41
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 07:53 08:19 10:58 13:33 16:43
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 07:54 08:20 10:58 13:34 16:44
Betws-y-Coed Railway Station 07:55 08:21 10:00 11:00 12:35 13:35 16:45
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 07:55 08:21 10:00 11:00 12:35 13:35 16:45
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 07:55 08:22 10:00 11:00 12:35 13:35 16:45
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 07:56 08:22 10:01 11:01 12:36 13:36 16:46
Betws-y-Coed, o/s Rhyd-y-creuau 07:58 08:25 10:03 11:03 12:38 13:38 16:48
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 08:00 08:28 10:04 11:04 12:39 13:39 16:49
Llanrwst, o/s Meadowvale 08:02 08:31 10:07 11:07 12:42 13:42 16:52
Llanrwst Llwyn Brith 08:03 08:32 10:08 11:08 12:43 13:43 16:53
Llanrwst Birmingham Garage 08:03 08:33 10:08 11:08 12:43 13:43 16:53
Llanrwst Maes Tawel 08:04 08:34
Llanrwst Ysgol Dyffryn Conwy 08:05 08:35
Llanrwst Cae Person 08:07 08:37 10:08 11:08 12:43 13:43 16:53
Llanrwst Bryn Hyfryd 08:08 08:38 10:09 11:09 12:44 13:44 16:54
Llanrwst Playing Fields 08:08 08:38 10:09 11:09 12:44 13:44 16:54
Llanrwst Railway Station 08:09 08:39 10:09 11:09 12:44 13:44 16:54
Llanrwst Watling Street 08:10 08:40 10:10 11:10 12:45 13:45 16:55
Llanrwst Bridge 08:10 08:40 10:10 11:10 12:45 13:45 16:55
Llanrwst North 08:10 08:40 10:10 11:10 12:45 13:45 16:55
Maenan Abbey Hotel 08:14 08:44 10:14 11:14 12:49 13:49 16:59
Maenan Abbey End 08:15 08:45 10:15 11:15 12:50 13:50 17:00
Dolgarrog, o/s Railway Station 08:15 08:45 10:15 11:15 12:51 13:51 17:01
Tal-y-cafn Hotel (o/s) 08:19 08:49 10:19 11:19 12:55 13:55 17:05
Graig Bodnant Road Top 12:57 13:57 17:07
Graig, opp Bodnant Gardens 12:58 13:58 17:08
Graig Bodnant Road Top 12:59 13:59 17:09
Graig Croesau 08:21 08:51 10:21 11:21 12:59 13:59 17:09
Graig Parrys 08:21 08:51 10:21 11:21 13:00 14:00 17:10
Pentre-felin Fforddlas Mill 08:22 08:52 10:22 11:22 13:01 14:01 17:11
Llansanffraid Glan Conwy Glan-y-Mor 08:23 08:53 10:23 11:23 13:02 14:02 17:12
Llansanffraid Glan Conwy Abbeyfield 08:24 08:54 10:24 11:24 13:03 14:03 17:13
Llansanffraid Glan Conwy, opp Cross Keys 08:25 08:55 10:25 11:25 13:04 14:04 17:14
Llansanffraid Glan Conwy Conway Court 08:25 08:55 10:25 11:25 13:04 14:04 17:14
Llansanffraid Glan Conwy, opp Old Rectory 08:26 08:56 10:26 11:26 13:05 14:05 17:15
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Black Cat Roundabout 08:28 08:57 10:27 11:27 13:06 14:06 17:16
Llandudno Junction Capel Pensarn 08:29 08:58 10:28 11:28 13:07 14:07 17:17
Llandudno Junction, o/s Trem yr Afon 08:30 08:59 10:29 11:29 13:08 14:08 17:18
Llandudno Junction, opp Preswylfa 08:31 09:00 10:30 11:30 13:09 14:09 17:19
Llandudno Junction Station (Stop T) 08:32 09:00 10:30 11:30 13:09 14:09 17:19
Llandudno Junction Station 08:33 09:01 10:31 11:31 13:10 14:10 17:20
Llandudno Junction New Road 17:21
Llandudno Junction, opp Preswylfa 08:33
Llandudno Junction, opp Trem yr Afon 08:34
Llandudno Junction Capel Pensarn 08:34
Tywyn Fon Tom 17:23
Deganwy Stamford Street 17:24
Deganwy, o/s Railway Station 17:27
Llandudno Junction, o/s Broad Street 10:31 11:31 13:10 14:10
Deganwy, opp Gannock Road 17:28
Llandudno Junction Victoria Crescent (49) 10:32 11:32 13:11 14:11
Llandudno Junction, o/s The Mews 10:32 11:32 13:11 14:11
Llandudno Junction, o/s Dol Hudol 10:33 11:33 13:12 14:12
Deganwy Hawes Drive 17:29
Llandudno Junction Bryn Marl 10:33 11:33 13:12 14:12
Deganwy, o/s Maesdu Avenue 17:31
Llandudno, opp Maesdu Bridge 17:33
Deganwy, o/s Marl Lane 10:34 11:34 13:13 14:13
Deganwy, o/s High Pastures 10:35 11:35 13:14 14:14
Penrhyn Bay Marine Road 08:43
Llanrhos, o/s St Anne's Gardens 10:36 11:36 13:15 14:15
Llandrillo-yn-Rhos, o/s Llandrillo Tech College 08:45
Llanrhos Corner 10:36 11:36 13:15 14:15
Llanrhos, opp St Hilary's Church 10:37 11:37 13:16 14:16
Llanrhos St Hilary's Road 10:38 11:38 13:17 14:17
Craig-y-Don Vicarage Road 10:38 11:38 13:17 14:17
Llandudno, o/s West Shore Social Club 17:34
Craig-y-Don, o/s Fferm Lane 10:39 11:39 13:18 14:18
Craig-y-Don, opp Roumania Drive 10:40 11:40 13:19 14:19
Craig-y-Don (opp) 10:41 11:41 13:20 14:20
Llandudno Bryniau Road 17:35
Craig-y-Don, opp Clarence Road 10:42 11:42 13:21 14:21
Llandudno B&q 10:43 11:43 13:22 14:22
Llandudno Law Courts (Stop V) 10:46 11:46 13:25 14:25
Llandudno Marlborough Place 10:48 11:48 13:27 14:27
Llandudno Gt Ormes Road 17:36
Llandudno Railway Station (Stop H) 10:49 11:49 13:28 14:28
Llandudno, opp Trinity Square 10:51 11:51 13:30 14:30
Llandudno Victoria Centre (Stop X) 10:52 11:52 13:31 14:31
Llandudno Palladium (Stop Y) 10:55 11:55 13:34 14:34
Llandudno The Oval 17:38
Llandudno York Road 17:39
Llandudno Palladium (Stop B) 17:40

Llandudno - Blaenau Ffestiniog

Llandudno Palladium (Stop B) 09:05 11:00 12:05 13:45 14:45 17:45
Llandudno Marks & Spencers (Stop D) 09:06 11:01 12:06 13:46 14:46 17:46
Llandudno, opp North Western Gardens 09:08 11:03 12:08 13:48 14:48 17:48
Llandudno Coach Park (Stand F) 09:09 11:04 12:09 13:49 14:49 17:49
Llandudno Venue Cymru (Stop G) 09:10 11:05 12:10 13:50 14:50 17:50
Llandudno Grand Theatre 09:11 11:06 12:11 13:51 14:51 17:51
Craig-y-Don, o/s Clarence Road 09:11 11:06 12:11 13:51 14:51 17:51
Craig-y-Don Queen's Road 09:13 11:08 12:13 13:53 14:53 17:53
Craig-y-Don, o/s Roumania Drive 09:13 11:08 12:13 13:53 14:53 17:53
Craig-y-Don, o/s Nth Wales Medical Centre 09:14 11:09 12:14 13:54 14:54 17:54
Llandudno Vicarage Road 09:15 11:10 12:15 13:55 14:55 17:55
Llandrillo-yn-Rhos, opp Llandrillo Tech College 17:10
Llanrhos Cemetery 09:15 11:10 12:15 13:55 14:55 17:55
Llanrhos, o/s St Hilary's Church 09:16 11:11 12:16 13:56 14:56 17:56
Llanrhos Corner 09:16 11:11 12:16 13:56 14:56 17:56
Penrhyn Bay Toll Bar 17:11
Llandudno Junction Capel Pensarn 17:23
Llandudno Junction, o/s Trem yr Afon 17:23
Llandudno Junction, opp Preswylfa 17:24
Llandudno Junction Station (Stop T) 17:24
Llanrhos, opp St Anne's Gardens 09:17 11:12 12:17 13:57 14:57 17:57
Deganwy, opp Marl Lane 09:18 11:13 12:18 13:58 14:58 17:58
Llandudno Junction Bryn Marl 09:19 11:14 12:19 13:59 14:59 17:59
Tywyn Dol Hudol 09:19 11:14 12:19 13:59 14:59 17:59
Llandudno Junction, opp The Mews 09:20 11:15 12:20 14:00 15:00 18:00
Llandudno Junction Victoria Crescent (64) 09:20 11:15 12:20 14:00 15:00 18:00
Llandudno Junction, opp Broad Street 09:21 11:16 12:21 14:01 15:01 18:01
Llandudno Junction Station 09:22 11:17 12:22 14:02 15:02 17:25 18:02
Llandudno Junction, opp Preswylfa 09:23 11:18 12:23 14:03 15:03 17:26 18:03
Llandudno Junction, opp Trem yr Afon 09:23 11:18 12:23 14:03 15:03 17:26 18:03
Llandudno Junction Capel Pensarn 09:24 11:19 12:24 14:04 15:04 17:27 18:04
Llansanffraid Glan Conwy, opp Black Cat Roundabout 09:25 11:20 12:25 14:05 15:05 17:28 18:05
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Old Rectory 09:27 11:22 12:27 14:07 15:07 17:30 18:07
Llansanffraid Glan Conwy Conwy Court 09:27 11:22 12:27 14:07 15:07 17:30 18:07
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Cross Keys 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 17:31 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Dyffryn Conwy 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 17:31 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Trem Afon 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 17:31 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Glan-y-Mor 09:29 11:24 12:29 14:09 15:09 17:32 18:09
Pentre-felin Fforddlas Mill 09:31 11:26 12:31 14:11 15:11 17:34 18:11
Graig Parrys 09:31 11:26 12:31 14:11 15:11 17:34 18:11
Graig Croesau 09:32 11:27 12:32 14:12 15:12 17:35 18:12
Graig Bodnant Road Top 11:27 14:12
Graig, opp Bodnant Gardens 11:29 14:14
Graig Bodnant Road Top 11:30 14:15
Tal-y-cafn Hotel (opp) 09:34 11:33 12:34 14:18 15:14 17:37 18:13
Dolgarrog, opp Railway Station 09:38 11:38 12:38 14:23 15:18 17:40 18:17
Maenan Abbey End 09:40 11:40 12:40 14:25 15:20 17:42 18:18
Llanrwst Salisbury Terrace 09:43 11:43 12:43 14:32 15:23 17:45 18:21
Llanrwst Railway Station 09:44 11:44 12:44 14:34 15:24 17:46 18:22
Llanrwst Watling Street 07:45 09:45 11:45 12:45 14:35 15:25 17:47 18:23
Llanrwst Birmingham Garage 15:28
Llanrwst Maes Tawel 15:31
Llanrwst Ysgol Dyffryn Conwy 15:35
Llanrwst Llwyn Brith 07:46 09:46 11:46 12:46 14:36 15:36 17:48 18:24
Llanrwst, opp Meadowvale 07:46 09:46 11:46 12:46 14:36 15:37 17:48 18:24
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 07:49 09:49 11:49 12:49 14:39 15:39 17:51 18:27
Betws-y-Coed, opp Rhyd-y-creuau 07:51 09:51 11:51 12:51 14:41 15:41 17:53 18:29
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 09:53 11:53 12:53 14:43 15:43 17:55 18:31
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 09:54 11:54 12:54 14:44 15:44 17:56 18:32
Betws-y-Coed Railway Station 09:55 11:55 12:55 14:45 15:45 17:57 18:33
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 09:55 12:55 15:45 18:33
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 09:55 12:56 15:45 18:33
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 07:53 09:56 12:56 15:46 18:34
Dinas Mawr Pont yr Afanc 07:55 09:57 12:58 15:47 18:35
Dinas Mawr, opp Old Fish Inn 07:57 10:00 13:01 15:50 18:38
Pont-y-Pant, o/s Caedu 08:00 10:03 13:05 15:53 18:41
Pont-y-Pant, o/s Plas Mountain Centre 08:01 10:03 13:05 15:53 18:41
Pont-y-Pant, opp Lledr House 08:02 10:04 13:07 15:54 18:42
Pont-y-Pant, opp Prince Llewellyn Terrace 08:03 10:05 13:07 15:55 18:43
Dolwyddelan, o/s Capel Bethel 08:05 10:07 13:10 15:57 18:45
Dolwyddelan Bodeifion 10:07 15:57 18:45
Dolwyddelan, o/s Tan-y-Castell 10:08 15:58 18:46
Dolwyddelan, opp Dolwyddelen Castle 10:08 15:58 18:47
Blaenau Dolwyddelan Roman Bridge 10:10 16:00 18:49
Tal-y-waenydd Oakeley Terrace 10:17 16:07 18:56
Rhiwbryfdir Talwaenydd A470 10:18 16:08 18:58
Blaenau Ffestiniog Commercial 10:19 16:09 18:59
Blaenau Ffestiniog Cwm 10:19 16:09 18:59
Blaenau Ffestiniog Station (Stand C) 10:20 16:10 19:00

More information

Llew Jones Coaches