Bus Times

X19 - Blaenau Ffestinog - Llandudno

A bus service operated by Llew Jones Coaches

Blaenau Ffestinog - Llandudno

Blaenau Ffestiniog Station (Stand C) 07:30 10:30 16:20
Blaenau Ffestiniog Church Street 07:30 10:30 16:20
Blaenau Ffestiniog Commercial Hotel 07:30 10:30 16:20
Rhiwbryfdir Hospital Road 07:31 10:31 16:21
Rhiwbryfdir Talwaenydd A470 07:31 10:31 16:21
Blaenau Dolwyddelan Roman Bridge 07:38 10:38 16:28
Dolwyddelan, o/s Dolwyddelen Castle 07:40 10:40 16:30
Dolwyddelan, opp Tan-y-Castell 07:40 10:40 16:30
Dolwyddelan Bodeifion 07:41 10:41 16:31
Dolwyddelan, opp Capel Bethel 07:42 10:42 13:20 16:32
Dolwyddelan Gwalia 07:42 10:42 13:20 16:32
Pont-y-Pant, o/s Prince Llewellyn Terrace 07:43 10:44 13:22 16:33
Pont-y-Pant, o/s Lledr House 07:44 10:45 13:22 16:34
Pont-y-Pant, opp Plas Mountain Centre 07:45 10:46 13:24 16:35
Pont-y-Pant, opp Caedu 07:46 10:47 13:24 16:36
Dinas Mawr, o/s Old Fish Inn 07:49 10:51 13:28 16:39
Dinas Mawr Pont yr Afanc 07:51 10:55 13:31 16:41
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 07:53 10:58 13:33 16:43
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 07:54 10:58 13:34 16:44
Betws-y-Coed Railway Station 07:55 10:00 11:00 12:35 13:35 14:45 16:45
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 07:55 10:00 11:00 12:35 13:35 14:45 16:45
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 07:56 10:00 11:00 12:35 13:35 14:45 16:45
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 07:56 10:01 11:01 12:36 13:36 14:46 16:46
Betws-y-Coed, o/s Rhyd-y-creuau 07:59 10:03 11:03 12:38 13:38 14:48 16:48
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 08:02 10:04 11:04 12:39 13:39 14:49 16:49
Llanrwst, o/s Meadowvale 08:05 10:07 11:07 12:42 13:42 14:52 16:52
Llanrwst Llwyn Brith 08:07 10:08 11:08 12:43 13:43 14:53 16:53
Llanrwst Birmingham Garage 08:07 10:08 11:08 12:43 13:43 14:53 16:53
Llanrwst Cae Person 08:08 10:08 11:08 12:43 13:43 14:53 16:53
Llanrwst Bryn Hyfryd 08:08 10:09 11:09 12:44 13:44 14:54 16:54
Llanrwst Playing Fields 08:08 10:09 11:09 12:44 13:44 14:54 16:54
Llanrwst Railway Station 08:09 10:09 11:09 12:44 13:44 14:54 16:54
Llanrwst Watling Street 07:15 08:10 10:10 11:10 12:45 13:45 14:55 16:55
Llanrwst Bridge 07:15 08:10 10:10 11:10 12:45 13:45 14:55 16:55
Llanrwst North 07:15 08:10 10:10 11:10 12:45 13:45 14:55 16:55
Maenan Abbey Hotel 07:19 08:14 10:14 11:14 12:49 13:49 14:59 16:59
Maenan Abbey End 07:19 08:14 10:14 11:14 12:49 13:49 14:59 16:59
Dolgarrog, o/s Railway Station 07:20 08:15 10:15 11:15 12:50 13:50 15:00 17:00
Tal-y-cafn Hotel (o/s) 07:24 08:19 10:19 11:19 12:54 13:54 15:04 17:04
Graig Bodnant Road Top 12:57 13:57 15:07 17:07
Graig, opp Bodnant Gardens 12:58 13:58 15:08 17:08
Graig, o/s Bodnant Gardens 17:08
Graig Bodnant Road Top 12:59 13:59 15:09 17:09
Graig Croesau 07:27 08:22 10:22 11:22 13:00 14:00 15:10 17:10
Graig Parrys 07:27 08:22 10:22 11:22 13:00 14:00 15:10 17:10
Llansanffraid Glan Conwy Glan-y-Mor 07:29 08:24 10:24 11:24 13:03 14:03 15:13 17:13
Llansanffraid Glan Conwy Abbeyfield 07:29 08:24 10:24 11:24 13:03 14:03 15:13 17:13
Llansanffraid Glan Conwy, opp Cross Keys 07:30 08:25 10:25 11:25 13:04 14:04 15:14 17:14
Llansanffraid Glan Conwy Conway Court 07:30 08:25 10:25 11:25 13:04 14:04 15:14 17:14
Llansanffraid Glan Conwy, opp Old Rectory 07:31 08:26 10:26 11:26 13:05 14:05 15:15 17:15
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Black Cat Roundabout 07:32 08:27 10:27 11:27 13:06 14:06 15:16 17:16
Llandudno Junction Capel Pensarn 07:33 08:28 10:28 11:28 13:07 14:07 15:17 17:17
Llandudno Junction, o/s Trem yr Afon 07:34 08:29 10:29 11:29 13:08 14:08 15:18 17:18
Llandudno Junction, opp Preswylfa 07:35 08:30 10:30 11:30 13:09 14:09 15:19 17:19
Llandudno Junction Station (Stop T) 07:35 08:30 10:30 11:30 13:09 14:09 15:19 17:19
Llandudno Junction Station 07:36 08:31 10:31 11:31 13:10 14:10 15:20 17:20
Llandudno Junction New Road 17:21
Tywyn Fon Tom 17:23
Deganwy Stamford Street 17:24
Deganwy, o/s Railway Station 17:26
Llandudno Junction, o/s Broad Street 07:36 08:31 10:31 11:31 13:10 14:10 15:20
Deganwy, opp Gannock Road 17:27
Llandudno Junction Victoria Crescent (49) 07:37 08:32 10:32 11:32 13:11 14:11 15:21
Llandudno Junction, o/s The Mews 07:37 08:32 10:32 11:32 13:11 14:11 15:21
Llandudno Junction, o/s Dol Hudol 07:38 08:33 10:33 11:33 13:12 14:12 15:22
Deganwy Hawes Drive 17:29
Llandudno Junction Bryn Marl 07:38 08:33 10:33 11:33 13:12 14:12 15:22
Deganwy, o/s Maesdu Avenue 17:31
Llandudno, opp Maesdu Bridge 17:33
Deganwy, o/s Marl Lane 07:39 08:34 10:34 11:34 13:13 14:13 15:23
Deganwy, o/s High Pastures 07:40 08:35 10:35 11:35 13:14 14:14 15:24
Llanrhos, o/s St Anne's Gardens 07:41 08:36 10:36 11:36 13:15 14:15 15:25
Llanrhos Corner 07:41 08:36 10:36 11:36 13:15 14:15 15:25
Llanrhos, opp St Hilary's Church 07:42 08:37 10:37 11:37 13:16 14:16 15:26
Llanrhos St Hilary's Road 07:43 08:38 10:38 11:38 13:17 14:17 15:27
Craig-y-Don Vicarage Road 07:43 08:38 10:38 11:38 13:17 14:17 15:27
Llandudno, o/s West Shore Social Club 17:34
Craig-y-Don, o/s Fferm Lane 07:44 08:39 10:39 11:39 13:18 14:18 15:28
Llandudno Bryniau Road 17:35
Llandudno Gt Ormes Road 17:35
Llandudno The Oval 17:37
Llandudno York Road 17:38
Craig-y-Don, opp Roumania Drive 07:45 08:40 10:40 11:40 13:19 14:19 15:29
Craig-y-Don (opp) 07:46 08:41 10:41 11:41 13:20 14:20 15:30
Craig-y-Don, opp Clarence Road 07:46 08:41 10:42 11:42 13:21 14:21 15:31
Llandudno B&q 07:47 08:42 10:43 11:43 13:22 14:22 15:32
Llandudno Law Courts (Stop V) 07:48 08:45 10:46 11:46 13:25 14:25 15:35
Llandudno Marlborough Place 07:49 08:46 10:48 11:48 13:27 14:27 15:37
Llandudno Railway Station (Stop H) 07:50 08:47 10:49 11:49 13:28 14:28 15:38
Llandudno, opp Trinity Square 07:51 08:49 10:51 11:51 13:30 14:30 15:40
Llandudno Victoria Centre (Stop X) 07:51 08:49 10:52 11:52 13:31 14:31 15:41
Llandudno Palladium (Stop Y) 07:53 08:52 10:55 11:55 13:34 14:34 15:44 17:40

Llandudno - Blaenau Ffestinog

Llandudno Palladium (Stop B) 08:05 09:05 11:00 12:05 13:45 14:45 15:55 17:45
Llandudno Marks & Spencers (Stop D) 08:06 09:06 11:01 12:06 13:46 14:46 15:56 17:46
Llandudno, opp North Western Gardens 08:08 09:08 11:03 12:08 13:48 14:48 15:58 17:48
Llandudno Coach Park (Stand F) 08:09 09:09 11:04 12:09 13:49 14:49 15:59 17:49
Llandudno Venue Cymru (Stop G) 08:10 09:10 11:05 12:10 13:50 14:50 16:00 17:50
Llandudno Grand Theatre 08:11 09:11 11:06 12:11 13:51 14:51 16:01 17:51
Craig-y-Don, o/s Clarence Road 08:11 09:11 11:06 12:11 13:51 14:51 16:01 17:51
Craig-y-Don Queen's Road 08:13 09:13 11:08 12:13 13:53 14:53 16:03 17:53
Craig-y-Don, o/s Roumania Drive 08:13 09:13 11:08 12:13 13:53 14:53 16:03 17:53
Craig-y-Don, o/s Nth Wales Medical Centre 08:14 09:14 11:09 12:14 13:54 14:54 16:04 17:54
Llandudno Vicarage Road 08:15 09:15 11:10 12:15 13:55 14:55 16:05 17:55
Llanrhos Cemetery 08:15 09:15 11:10 12:15 13:55 14:55 16:05 17:55
Llanrhos, o/s St Hilary's Church 08:16 09:16 11:11 12:16 13:56 14:56 16:06 17:56
Llanrhos Corner 08:16 09:16 11:11 12:16 13:56 14:56 16:06 17:56
Llanrhos, opp St Anne's Gardens 08:17 09:17 11:12 12:17 13:57 14:57 16:07 17:57
Deganwy, opp Marl Lane 08:18 09:18 11:13 12:18 13:58 14:58 16:08 17:58
Llandudno Junction Bryn Marl 08:19 09:19 11:14 12:19 13:59 14:59 16:09 17:59
Tywyn Dol Hudol 08:19 09:19 11:14 12:19 13:59 14:59 16:09 17:59
Llandudno Junction, opp The Mews 08:20 09:20 11:15 12:20 14:00 15:00 16:10 18:00
Llandudno Junction Victoria Crescent (64) 08:20 09:20 11:15 12:20 14:00 15:00 16:10 18:00
Llandudno Junction, opp Broad Street 08:21 09:21 11:16 12:21 14:01 15:01 16:11 18:01
Llandudno Junction Station 08:22 09:22 11:17 12:22 14:02 15:02 16:12 18:02
Llandudno Junction Station 08:22 09:22 11:17 12:22 14:02 15:02 16:12 18:02
Llandudno Junction, opp Preswylfa 08:23 09:23 11:18 12:23 14:03 15:03 16:13 18:03
Llandudno Junction, opp Trem yr Afon 08:23 09:23 11:18 12:23 14:03 15:03 16:13 18:03
Llandudno Junction Capel Pensarn 08:24 09:24 11:19 12:24 14:04 15:04 16:14 18:04
Llansanffraid Glan Conwy, opp Black Cat Roundabout 08:25 09:25 11:20 12:25 14:05 15:05 16:15 18:05
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Old Rectory 08:27 09:27 11:22 12:27 14:07 15:07 16:17 18:07
Llansanffraid Glan Conwy Conwy Court 08:27 09:27 11:22 12:27 14:07 15:07 16:17 18:07
Llansanffraid Glan Conwy, o/s Cross Keys 08:28 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 16:18 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Dyffryn Conwy 08:28 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 16:18 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Trem Afon 08:28 09:28 11:23 12:28 14:08 15:08 16:18 18:08
Llansanffraid Glan Conwy Glan-y-Mor 08:28 09:28 11:24 12:28 14:09 15:08 16:18 18:08
Graig Parrys 08:30 09:30 11:26 12:30 14:11 15:10 16:20 18:10
Graig Croesau 08:31 09:31 11:27 12:31 14:12 15:11 16:21 18:10
Graig Bodnant Road Top 11:27 14:12
Graig, opp Bodnant Gardens 11:29 14:14
Graig, o/s Bodnant Gardens 11:29 14:14
Graig Bodnant Road Top 11:30 14:15
Tal-y-cafn Hotel (opp) 08:33 09:33 11:33 12:33 14:19 15:13 16:23 18:13
Dolgarrog, opp Railway Station 08:38 09:38 11:38 12:38 14:26 15:18 16:28 18:17
Maenan Abbey End 08:40 09:40 11:39 12:40 14:28 15:20 16:30 18:18
Llanrwst Salisbury Terrace 08:44 09:44 11:44 12:44 14:33 15:24 16:34 18:22
Llanrwst Watling Street 08:45 09:45 11:45 12:45 14:35 15:25 16:35 18:23
Llanrwst Llwyn Brith 08:46 09:46 11:46 12:46 14:36 15:26 16:36 18:24
Llanrwst, opp Meadowvale 08:46 09:46 11:46 12:46 14:36 15:26 16:36 18:24
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 08:49 09:49 11:49 12:49 14:39 15:29 16:39 18:27
Betws-y-Coed, opp Rhyd-y-creuau 08:51 09:51 11:51 12:51 14:41 15:31 16:41 18:29
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 08:53 09:53 11:53 12:53 14:43 15:33 16:43 18:31
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 08:54 09:54 11:54 12:54 14:44 15:34 16:44 18:32
Betws-y-Coed Railway Station 08:55 09:55 11:55 12:55 14:45 15:35 16:45 18:33
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 09:55 12:55 15:35 18:33
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 09:55 12:56 15:35 18:33
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 09:56 12:56 15:36 18:34
Dinas Mawr Pont yr Afanc 09:57 12:58 15:37 18:35
Dinas Mawr, opp Old Fish Inn 10:00 13:01 15:40 18:38
Pont-y-Pant, o/s Caedu 10:03 13:05 15:43 18:41
Pont-y-Pant, o/s Plas Mountain Centre 10:03 13:05 15:43 18:41
Pont-y-Pant, opp Lledr House 10:04 13:07 15:44 18:42
Pont-y-Pant, opp Prince Llewellyn Terrace 10:05 13:07 15:45 18:43
Dolwyddelan, o/s Capel Bethel 10:07 13:10 15:47 18:45
Dolwyddelan Bodeifion 10:07 15:47 18:45
Dolwyddelan, o/s Tan-y-Castell 10:08 15:48 18:46
Dolwyddelan, opp Dolwyddelen Castle 10:08 15:48 18:47
Blaenau Dolwyddelan Roman Bridge 10:10 15:50 18:49
Tal-y-waenydd Oakeley Terrace 10:17 15:57 18:56
Rhiwbryfdir Talwaenydd A470 10:18 15:58 18:58
Blaenau Ffestiniog Commercial 10:19 15:59 18:59
Blaenau Ffestiniog Cwm 10:19 15:59 18:59
Blaenau Ffestiniog Station (Stand C) 10:20 16:00 19:00

Related services

More information