Bus Times

X28 - Machynlleth - Aberystwyth

A bus service operated by Lloyds Coaches

Machynlleth - Aberystwyth

Machynlleth Bus Depot 06:45 07:25 07:45 07:59 09:25 then hourly until 13:25 13:45 14:25 15:25
Machynlleth Clock 06:46 07:26 07:47 09:26 13:26 13:46 14:26 15:26
Machynlleth Clock 06:50 07:30 07:50 08:00 09:30 13:30 13:50 14:30 15:30
Derwen Las Black Lion 07:33 07:53 08:03 09:33 13:33 13:53 14:33 15:33
Derwen Las Llyffant Valley Bridge 07:35 07:55 08:05 09:35 13:35 13:55 14:35 15:35
Glandyfi, o/s Castle Gates 06:57 07:37 07:57 08:07 09:37 13:37 13:57 14:37 15:37
Eglwys-Fach, nr London House 06:59 07:39 07:59 08:09 09:39 13:39 13:59 14:39 15:39
Furnace Bridge (after) 07:01 07:41 08:01 08:11 09:41 13:41 14:01 14:41 15:41
Furnace, before Plas Einion 07:01 07:41 08:01 08:11 09:41 13:41 14:01 14:41 15:41
Craig-y-penrhyn, nr Park Lodge 07:04 07:44 08:04 08:14 09:44 13:44 14:04 14:44 15:44
Tre’r-Ddol, after Wildfowler Hotel 07:07 07:47 08:07 08:17 09:47 13:47 14:07 14:47 15:47
Tre-Taliesin, nr Manchester House 07:09 07:49 08:09 08:19 09:49 13:49 14:09 14:49 15:49
Tre-Taliesin, opp Seaview Terrace 07:09 07:49 08:09 08:19 09:49 13:49 14:09 14:49 15:49
Talybont, after Maes-y-Deri 07:11 07:51 08:11 08:21 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51
Talybont, before Tal-y-bont Primary School 07:11 07:51 08:11 08:21 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51
Talybont, o/s Post Office 07:11 07:51 08:11 08:21 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51
Talybont, o/s Square 07:12 07:52 08:12 08:22 09:52 13:52 14:12 14:52 15:52
Dole Lane (after) 07:16 07:55 08:17 08:26 09:56 13:56 14:16 14:56 15:56
Penygarn, o/s Rhydypennau Inn 07:17 07:56 08:18 08:27 09:57 13:57 14:17 14:57 15:57
Penygarn, before Maes y Garn 07:17 07:56 08:18 08:27 09:57 13:57 14:17 14:57 15:57
Bow Street, before Cross Street 07:18 07:57 08:19 08:28 09:58 13:58 14:18 14:58 15:58
Bow Street, after Caerfelin 07:18 07:57 08:19 08:28 09:58 13:58 14:18 14:58 15:58
Bow Street, opp Post Office 07:19 07:58 08:20 08:29 09:59 13:59 14:19 14:59 15:59
Bow Street, opp Jewson 07:19 07:58 08:20 08:29 09:59 13:59 14:19 14:59 15:59
Comins-coch, nr Plas y Coed 07:21 14:21
Comins-coch, after School 08:01 08:23 08:32 10:02 14:02 15:02 16:02
Comins-coch, before Trefaenor 08:01 08:23 08:32 10:02 14:02 15:02 16:02
Llanbadarn Fawr, after Llanbadarn Crossroads 08:03 08:27 08:35 10:05 14:05 15:05 16:05
Waun-fawr, nr Maesawelon 08:04 08:29 08:36 10:06 14:06 15:06 16:06
Waun-fawr, before Penglais Comprehensive 08:05 08:30 08:37 10:07 14:07 15:07 16:07
Waun-fawr, after Waunfawr University Top 08:05 08:31 08:37 10:07 14:07 15:10 16:07
Penglais, after Waun Crossroads 07:22 08:06 08:31 08:38 10:08 14:08 14:23 15:11 16:08
Penglais, o/s National Library 07:22 08:07 08:32 08:39 10:09 14:09 14:23 15:14 16:09
Aberystwyth, o/s Bronglais Hospital 07:23 08:08 08:34 08:40 10:10 14:10 14:24 15:18 16:10
Aberystwyth, before Social Security 07:24 08:09 08:36 08:42 10:11 14:11 14:24 15:19 16:11
Aberystwyth, o/s Bus Station Stand 4 07:25 08:10 08:39 08:45 10:13 14:13 14:25 15:20 16:13
Aberystwyth, o/s Bus Station Stand 4 08:15 08:40 10:15 14:15 16:15
Aberystwyth, after Railway Station 08:15 08:40 10:15 14:15 16:15
Aberystwyth, o/s Yr Hen Ysgol Gymraeg 08:15 08:40 10:15 14:15 16:15
Aberystwyth Park Avenue (opp M&S) 08:15 08:40 10:15 14:15 16:15
Aberystwyth, opp Arriva Depot 08:15 08:40 10:15 14:15 16:15
Aberystwyth, after Police Station 08:16 08:41 10:16 14:16 16:16
Aberystwyth, o/s Canolfan Rheidol 08:17 08:42 10:17 14:17 16:17
Aberystwyth, o/s Morrisons 1 08:19 08:44 10:19 14:19 16:19

Aberystwyth - Machynlleth

Aberystwyth, o/s Morrisons 1 08:20 09:20 then hourly until 14:20 16:20
Aberystwyth, opp Welsh Government Offices 08:21 09:21 14:21 16:21
Aberystwyth, before Police Station 08:22 09:22 14:22 16:22
Aberystwyth, adj Maesyrafon 08:23 09:23 14:23 16:23
Aberystwyth Park Avenue (o/s M&S) 08:23 09:23 14:23 16:23
Aberystwyth, o/s Bus Station Stand 4 08:25 09:25 14:25 16:25
Aberystwyth, o/s Bus Station Stand 4 08:30 09:10 09:30 14:30 15:30 16:30 17:40 19:00
Aberystwyth, in Great Darkgate Street 09:10 15:30 19:00
Aberystwyth North Parade (o/s 50) 09:10 15:30 19:00
Aberystwyth, opp Bronglais Hospital 08:32 09:12 09:32 14:32 15:32 16:32 17:42 19:02
Penglais, opp National Library 08:32 09:12 09:32 14:32 15:32 16:32 17:42 19:02
Penglais, before Waun Fawr Crossroads 08:33 09:12 09:33 14:33 15:33 16:33 17:43 19:03
Comins-coch, after Plas y Coed 09:14 19:05
Waun-fawr, opp Waunfawr University Top 08:34 09:34 14:34 15:34 16:34 17:44
Waun-fawr, after Penglais Comprehensive 08:35 09:35 14:35 15:35 16:35 17:45
Waun-fawr, nr Beechfield 08:35 09:35 14:35 15:35 16:35 17:45
Llanbadarn Fawr, nr Lluest Lodge 08:36 09:36 14:36 15:36 16:36 17:46
Comins-coch, before Trefaenor 08:38 09:38 14:38 15:38 16:38 17:48
Comins-coch, nr School 08:39 09:39 14:39 15:39 16:39 17:49
Bow Street, o/s Jewson 08:41 09:16 09:41 14:41 15:41 16:41 17:51 19:09
Bow Street Post Office (opp Phone Box) 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 19:10
Bow Street, before Caerfelin 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 19:10
Bow Street, after Cross Street 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 19:10
Penygarn, after Maes y Garn 08:43 09:18 09:43 14:43 15:43 16:43 17:53 19:10
Penygarn, nr Rhydypennau Farm 08:43 09:18 09:43 14:43 15:43 16:43 17:53 19:11
Dole Lane (before) 08:44 09:19 09:44 14:44 15:44 16:44 17:54 19:11
Talybont, at Square 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 19:15
Talybont, after Post Office 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 19:15
Talybont, after Tal-y-bont Primary School 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 19:15
Talybont, before Maes-y-Deri 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 19:15
Tre-Taliesin, o/s Seaview Terrace 08:50 09:25 09:50 14:50 15:50 16:50 18:00 19:17
Tre-Taliesin, o/s Manchester House 08:51 09:26 09:51 14:51 15:51 16:51 18:01 19:18
Tre’r-Ddol, o/s Wildfowler Hotel 08:53 09:28 09:53 14:53 15:53 16:53 18:03 19:20
Craig-y-penrhyn, nr Park Lodge 08:55 09:30 09:55 14:55 15:55 16:55 18:05 19:22
Furnace, nr Plas Einion 08:58 09:33 09:58 14:58 15:58 16:58 18:08 19:25
Furnace Bridge (before) 08:59 09:34 09:59 14:59 15:59 16:59 18:09 19:26
Eglwys-Fach, nr London House 09:01 09:36 10:01 15:01 16:01 17:01 18:11 19:28
Glandyfi, o/s Castle Gates 09:03 09:38 10:03 15:03 16:03 17:03 18:13 19:30
Derwen Las Llyfnant Valley Bridge 09:04 09:39 10:04 15:04 16:04 17:04 18:14 19:31
Derwen Las Black Lion 09:06 09:41 10:06 15:06 16:06 17:06 18:16 19:33
Machynlleth Clock 09:10 09:45 10:10 15:10 16:10 17:10 18:20
Machynlleth Clock 09:11 09:46 10:11 15:11 16:11 17:11 18:21 19:35
Machynlleth Bus Depot 09:12 09:47 10:12 15:12 16:12 17:12 18:22 19:36

More information

Lloyds Coaches