Bus Times

T3 - Barmouth - Wrexham via Dolgellau, Bala

A bus service operated by Lloyds Coaches

Wrexham - Barmouth via Dolgellau, Bala

Wrexham Bus Station (Bay 5) 09:05 13:00 16:00 19:45
Wrexham, o/s Fire Station 09:05 13:00 16:00 19:45
Wrexham Watery Road Level Crossing 09:06 13:01 16:01 19:46
Bryn Offa, o/s Maelor Hospital 09:06 13:01 16:01 19:46
Bryn Offa, o/s Maelor Hospital Grounds 09:07 13:02 16:02 19:47
Bryn Offa Medical Institute 09:07 13:02 16:02 19:47
Johnstown Vauxhall Estate 07:48
Wrexham, opp Tax Office 09:07 13:02 16:02 19:47
Wrexham, o/s Belvedere Drive 09:08 13:03 16:03 19:48
Plas Coch, o/s Wrexham B&Q 09:08 13:03 16:03 19:48
Pentre Bychan Croesfoel 09:13 13:08 16:08 19:53
Pentre Bychan Smithy Lane 09:14 13:09 16:09 19:54
Pentre Bychan Hill Top 09:15 13:10 16:10 19:55
Rhosllanerchrugog, o/s Fennant Road 09:15 13:10 16:10 19:55
Rhosllanerchrugog, opp New Inn 09:16 13:11 16:11 19:56
Johnstown, o/s School 09:17 13:12 16:12 19:57
Johnstown, opp Kwiksave 09:17 13:12 16:12 19:57
Johnstown, o/s Vauxhall Ind Estate 07:48 09:18 13:13 16:13 19:58
Johnstown Afon Goch 07:48 09:18 13:13 16:13 19:58
Johnstown, opp Gardden Industrial Estate 07:48 09:18 13:13 16:13 19:58
Brynfields Garden View 07:49 09:19 13:14 16:14 19:59
Ruabon New Hall Lane 07:49 09:20 13:15 16:15 20:00
Ruabon, o/s Wynnstay Arms Hotel 07:49 09:20 13:15 16:15 20:00
Ruabon Station Road 07:50 09:21 13:16 16:16 20:01
Plas Madoc Plas Bennion Road 07:51 09:22 13:18 16:17 20:02
Plas Madoc Estate 07:52 09:23 13:19 16:18 20:03
Acrefair, opp Hampden Arms 07:53 09:23 13:19 16:18 20:03
Acrefair Willow Court 07:53 09:24 13:20 16:19 20:04
Acrefair, o/s Eagle Hotel 07:53 09:24 13:21 16:19 20:04
Acrefair, opp Trinity 07:54 09:25 13:21 16:20 20:05
Tref-y-nant, opp Duke of Wellington Hotel 07:54 09:25 13:22 16:20 20:05
Trevor Old Station 07:55 09:26 13:23 16:21 20:06
Trevor Post Office 07:56 09:26 13:23 16:21 20:06
Garth Bryn Howel 07:58 09:28 13:26 16:23 20:08
Trevor Uchaf Sun Trevor Inn 08:00 09:30 13:28 16:25 20:10
Trevor Uchaf Wenffrwd 08:00 09:31 13:29 16:26 20:11
Llangollen Bishop's Walk 08:03 09:33 13:33 16:28 20:13
Llangollen Bridge End Hotel 08:04 09:34 13:33 16:29 20:14
Llangollen Parade Street (Stop 1) 08:05 09:35 13:35 16:30 20:15
Llangollen War Memorial 08:05 09:35 13:35 16:30 20:15
Llangollen Old Post Office 08:05 09:35 13:35 16:30 20:15
Llangollen Bowling Green 08:05 09:35 13:35 16:30 20:15
Llangollen Wild Pheasant Hotel 08:06 09:36 13:36 16:31 20:16
Berwyn Ystrad Hall 08:07 09:37 13:37 16:32 20:17
Berwyn Ty'n y Celyn 08:08 09:38 13:38 16:33 20:18
Berwyn Railway Station 08:08 09:38 13:38 16:33 20:18
Plas Berwyn Triangle Bend 08:10 09:40 13:40 16:35 20:20
Glyndyfrdwy Bryn-hyfryd 08:14 09:44 13:44 16:39 20:24
Glyndyfrdwy Sunn Inn 08:15 09:45 13:45 16:40 20:25
Glyndyfrdwy St Thomas' Church 08:15 09:45 13:45 16:40 20:25
Llidiart-y-Parc Parc Terrace 08:19 09:49 13:49 16:44 20:29
Corwen Bonwm Cottage 08:21 09:51 13:51 16:46 20:31
Corwen Liverpool Terrace 08:24 09:54 13:54 16:49 20:34
Corwen The Square 08:24 09:54 13:54 16:49 20:34
Corwen Queen's House 08:24 09:54 13:54 16:49 20:34
Corwen Car Park 08:25 09:55 13:55 16:50 20:35
Corwen Station House 08:25 09:55 13:55 16:50 20:35
Pont Corwen 08:26 09:56 13:56 16:51 20:36
Ty’n-y-cefn Alwen Cottage 08:27
Corwen Glandwr 09:56 13:56 16:51 20:36
The Druids 08:29
Cynwyd Blue Lion Hotel 10:00 14:00 16:55 20:40
Druid Fourcrosses Farm 08:30
Glan-yr-afon St James' Church 08:31
Llandrillo Pont yr Hendwr 10:06 14:06 17:01 20:45
Llandrillo War Memorial 10:09 14:09 17:04 20:47
Llandrillo Dudley Arms 10:10 14:10 17:05 20:48
Llandrillo Capel Hermon 10:10 14:10 17:05 20:48
Llandderfel Bryn Melyn Caravan Park 10:16 14:16 17:11 20:56
Llandderfel Bryntirion Inn 10:18 14:18 17:13 20:58
Llandderfel St Derfel's Church 10:20 14:20 17:15 21:00
Llanfor Llandderfel Turning 08:42 10:27 14:27 17:22 21:07
Llanfor 08:43 10:28 14:28 17:23 21:08
Bala The Bull 08:45 10:30 14:30 17:25 21:10
Bala Leisure Centre 08:45 10:30 14:30 17:25 21:10
Llanycil St Beuno's Church 08:46 10:31 14:31 17:26 21:11
Lon Werngoch Caravan Park 08:50 10:35 14:35 17:30 21:15
Lon Gwersyll Glanllyn 08:50 10:36 14:36 17:31 21:16
Lon Farm 08:51 10:36 14:36 17:31 21:16
Llanuwchllyn Ysgol 08:53 10:38 14:38 17:33 21:18
Llanuwchllyn Church 10:39 14:39 17:34 21:19
Llanuwchllyn Station Road 10:40 14:40 17:35 21:20
Llanuwchllyn Swyddfa'r Post Office 10:40 14:40 17:35 21:20
Rhosdylluan Capel Peniel 08:55 10:43 14:43 17:38 21:23
Rhosdylluan Pant Gwyn 08:57 10:46 14:46 17:41 21:26
Wenallt Hywel Dda 09:00 10:49 14:49 17:44 21:29
Rhydymain Pont Dolddeuli 09:01 10:50 14:50 17:45 21:30
Rhydymain Drws-y-nant 09:02 10:51 14:51 17:46 21:31
Rhydymain Village Hall 09:04 10:53 14:53 17:48 21:33
Rhydymain Ysgol Ieuan Gwynedd 09:04 10:54 14:54 17:49 21:34
Bryn Coed Ifor Pont Llanrhaiadr 09:05 10:55 14:55 17:50 21:35
Brithdir Bont Newydd 09:08
Dolgellau, nr Llyfrgell / Library 09:13
Dolgellau Somerfield 09:14
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 11:05 15:05 18:00
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 09:15 11:20 15:20 18:05 21:45
Dolgellau Bont Fawr 09:15 11:20 15:20 18:05 21:45
Dolgellau Primary School 09:15 11:20 15:20 18:05 21:45
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 09:16 11:22 15:22 18:07 21:46
Llanelltyd Cymmer Abbey 09:17 11:24 15:24 18:09 21:47
Llanelltyd Taicynhaeaf 09:18 11:25 15:25 18:10 21:48
Llanelltyd Hafod 09:20 11:26 15:26 18:11 21:50
Hawddamor Taicynhaeaf 09:21 11:27 15:27 18:12 21:51
Bontddu Capel 09:24 11:29 15:29 18:14 21:54
Bontddu Halfway House Hotel 09:24 11:29 15:29 18:14 21:54
Bontddu School 09:25 11:30 15:30 18:15 21:55
Bontddu Farchynys Farm 09:26 11:31 15:31 18:16 21:56
Caerdeon Hall 09:28 11:33 15:33 18:18 21:58
Cutiau Pont Glandwr 09:30 11:35 15:35 18:20 22:00
Barmouth Panorama 09:33 11:38 15:38 18:23 22:03
Barmouth Last Inn 09:34 11:39 15:39 18:24 22:04
Barmouth Bryn-y-Mor 09:34 11:39 15:39 18:24 22:04
Barmouth Jubilee Road 09:35 11:40 15:40 18:25 22:05

Barmouth - Wrexham via Dolgellau, Bala

Barmouth Jubilee Road 09:50 12:30 16:30 19:20 22:05
Barmouth Post Office 09:50 12:30 16:30 19:20 22:05
Barmouth Last Inn 09:50 12:30 16:30 19:20 22:05
Barmouth Panorama 09:51 12:31 16:31 19:21 22:06
Cutiau Pont Glandwr 09:55 12:35 16:35 19:24 22:09
Caerdeon Hall 09:58 12:38 16:38 19:26 22:11
Bontddu Farchynys Farm 09:59 12:39 16:39 19:28 22:13
Bontddu Ysgol Gynradd 10:02 12:42 16:42 19:30 22:15
Bontddu Halfway House Hotel 10:02 12:42 16:42 19:30 22:15
Bontddu Capel 10:02 12:42 16:42 19:30 22:15
Hawddamor Taicynhaeaf 10:04 12:44 16:44 19:32 22:17
Llanelltyd Hafod 10:06 12:46 16:46 19:33 22:19
Llanelltyd Taicynhaeaf 10:08 12:48 16:48 19:35 22:21
Llanelltyd Cymmer Abbey 10:08 12:48 16:48 19:35 22:21
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 10:10 12:50 16:50 19:37 22:23
Dolgellau Primary School 10:12 12:52 16:52 19:39 22:24
Dolgellau Bont Fawr 10:12 12:52 16:52 19:39 22:24
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 10:13 12:53 16:53
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 10:15 12:55 16:55 19:40 22:25
Dolgellau Somerfield 10:15 12:55 16:55 19:40 22:25
Brithdir Bont Newydd 10:21 13:01 17:01 19:46 22:30
Bryn Coed Ifor Pont Llanrhaiadr 10:24 13:04 17:04 19:49 22:33
Rhydymain Ysgol Ieuan Gwynedd 10:25 13:05 17:05 19:50 22:34
Rhydymain Village Hall 10:26 13:06 17:06 19:51 22:35
Rhydymain Drws-y-nant 10:27 13:07 17:07 19:52 22:36
Rhydymain Pont Dolddeuli 10:29 13:09 17:09 19:54 22:37
Wenallt Pont Fronwydd 10:30 13:10 17:10 19:55 22:38
Rhosdylluan Pant Gwyn 10:33 13:13 17:13 19:58 22:41
Rhosdylluan Capel Peniel 10:36 13:16 17:16 20:01 22:44
Llanuwchllyn Church 10:39 13:19 17:19 20:04
Llanuwchllyn Station Road 10:40 13:20 17:20 20:05
Llanuwchllyn Swyddfa'r Post Office 10:40 13:20 17:20 20:05
Llanuwchllyn Ysgol 10:41 13:21 17:21 20:06 22:46
Lon Farm 10:42 13:22 17:22 20:07 22:48
Lon Gwersyll Glanllyn 10:43 13:23 17:23 20:08 22:48
Lon Werngoch Caravan Park 10:44 13:24 17:24 20:09 22:49
Llanycil St Beuno's Church 10:48 13:28 17:28 20:13 22:53
Bala Leisure Centre 10:49 13:29 17:29 20:14 22:54
Bala Y Badell Aur 10:50 13:30 17:30 20:15 22:55
Pont Llanfor 10:51 13:31 17:31 20:16 22:56
Glan-yr-afon St James' Church 23:06
Llanfor Llandderfel Turning 10:52 13:32 17:32 20:17
Llandderfel St Derfel's Church 11:00 13:40 17:40 20:25
Llandderfel Bryntirion Inn 11:01 13:41 17:41 20:26
Llandderfel Bryn Melyn Caravan Park 11:03 13:43 17:43 20:28
Llandrillo Capel Hermon 11:09 13:49 17:49 20:34
Llandrillo Dudley Arms 11:10 13:50 17:50 20:35
Llandrillo War Memorial 11:10 13:50 17:50 20:35
Druid Fourcrosses Farm 23:07
The Druids 23:08
Llandrillo Pont yr Hendwr 11:13 13:53 17:53 20:38
Ty’n-y-cefn Alwen Cottage 23:10
Cynwyd Blue Lion Hotel 11:19 14:00 18:00 20:45
Corwen Glandwr 11:22 14:03 18:03 20:48
Pont Corwen 11:23 14:03 18:03 20:48 23:11
Corwen Station House 11:23 14:04 18:04 20:49 23:12
Corwen Hafan Deg 11:23 14:04 18:04 20:49 23:12
Corwen Queen's House 11:24 14:04 18:04 20:49 23:12
Corwen Car Park 11:25 14:05 18:05 20:50 23:13
Corwen The Square 11:25 14:05 18:05 20:50
Corwen Victoria Terrace 11:25 14:05 18:05 20:50 23:13
Corwen Bonwm Cottage 11:28 14:08 18:08 20:53 23:15
Llidiart-y-Parc Parc House 11:30 14:10 18:10 20:55 23:17
Llidiart-y-Parc Tai Teg 11:30 14:10 18:10 20:55 23:17
Glyndyfrdwy St Thomas' Church 11:34 14:14 18:14 20:59 23:20
Glyndyfrdwy Sun Inn 11:34 14:14 18:14 20:59 23:20
Glyndyfrdwy Bryn-hyfryd 11:35 14:15 18:15 21:00 23:21
Plas Berwyn Triangle Bend 11:39 14:19 18:19 21:04 23:25
Berwyn Railway Station 11:41 14:21 18:21 21:06 23:26
Berwyn Ystrad Hall 11:42 14:22 18:22 21:07
Llangollen Wild Pheasant Hotel 11:43 14:23 18:23 21:08 23:28
Llangollen Bowling Green 11:44 14:24 18:24 21:09 23:29
Llangollen Parade Street (Stop 1) 11:45 14:25 18:25 21:10 23:30
Llangollen Bridge End Hotel 11:45 14:25 18:25 21:10
Llangollen Bishop's Walk 11:45 14:25 18:25 21:10
Trevor Uchaf Wenffrwd 11:48 14:28 18:28 21:13
Trevor Uchaf Sun Trevor Inn 11:49 14:29 18:29 21:14
Garth Bryn Howel 11:50 14:30 18:30 21:15
Trevor Post Office 11:53 14:33 18:33 21:18
Trevor Old Station 11:53 14:33 18:33 21:18
Tref-y-nant Trevor 11:53 14:33 18:33 21:18
Acrefair, o/s Duke of Wellington Hotel 11:54 14:34 18:34 21:19
Acrefair Trinity 11:55 14:35 18:35 21:20
Acrefair, opp Eagle Hotel 11:55 14:35 18:35 21:20
Acrefair Willow Court 11:55 14:35 18:35 21:20
Acrefair, o/s Hampden Arms 11:56 14:36 18:36 21:21
Plas Madoc Estate 11:56 14:36 18:36 21:21
Plas Madoc Plas Bennion Road 11:57 14:37 18:37 21:22
Ruabon Station Road 11:59 14:39 18:39 21:24
Ruabon Kandy Lodge 11:59 14:39 18:39 21:24
Ruabon The Villas 11:59 14:39 18:39 21:24
Ruabon St Michaels Close 12:00 14:40 18:40 21:25
Brynfields Garden View 12:00 14:40 18:40 21:25
Johnstown, o/s Gardden Industrial Estate 12:00 14:41 18:41 21:25
Johnstown Afon Goch 12:01 14:41 18:41 21:26
Johnstown, opp Vauxhall Ind Estate 12:01 14:41 18:41 21:26
Johnstown, o/s Kwiksave 12:02 14:42 18:42 21:27
Johnstown, opp School 12:02 14:42 18:42 21:27
Rhosllanerchrugog, o/s New Inn 12:03 14:43 18:43 21:28
Rhosllanerchrugog Fennant Road 12:03 14:44 18:44 21:28
Pentre Bychan Hill Top 12:04 14:44 18:44 21:29
Pentre Bychan Manweb Offices 12:04 14:45 18:45 21:29
Pentre Bychan Croesfoel 12:05 14:46 18:46 21:30
Plas Coch, opp B&q 12:10 14:51 18:51 21:35
Wrexham, opp Belvedere Drive 12:11 14:51 18:51 21:36
Wrexham, o/s Tax Office 12:11 14:52 18:52 21:36
Bryn Offa Medical Institute 12:11 14:52 18:52 21:36
Bryn Offa, o/s Maelor Hospital Grounds 12:12 14:53 18:53 21:37
Wrexham Watery Road Level Crossing 12:13 14:54 18:54 21:38
Wrexham, opp School of Art 12:14 14:55 18:55 21:39
Wrexham Bus Station (Bay 1) 12:15 14:56 18:56 21:40

More information

Lloyds Coaches