Bus Times

19 - Llandudno - Cwm Penmachno via Llanrwst, Betws y Coed

A bus service operated by Llew Jones Coaches

Outbound

Llanrwst Ysgol Dyffryn Conwy 08:30
Llandudno Palladium (Stop B) 07:45 08:50 09:55 10:55 12:25 13:25 14:25 15:45 16:45 17:15 18:30 20:20 22:50
Llandudno Palladium (Stop C) 12:25 18:30 22:50
Llandudno Marks & Spencers (Stop D) 07:45 08:51 09:56 10:56 12:26 13:26 14:26 15:46 16:46 17:16 18:30 20:20 22:50
Llandudno, opp North Western Gardens 07:46 08:52 09:57 10:57 12:27 13:27 14:27 15:47 16:47 17:17 18:31 20:21 22:51
Llandudno Coach Park (Stand F) 07:46 08:52 09:57 10:57 12:27 13:27 14:27 15:47 16:47 17:17 18:31 20:21 22:51
Llandudno, o/s Fire Station 07:47 08:54 09:59 10:59 12:29 13:29 14:29 15:49 16:49 17:19 18:32 20:22 22:52
Llandudno Links Hotel 07:48 08:54 09:59 10:59 12:29 13:29 14:29 15:49 16:49 17:19 18:33 20:23 22:53
Llandudno, o/s Cwm Place 07:48 08:55 10:00 11:00 12:30 13:30 14:30 15:50 16:50 17:20 18:33 20:23 22:53
Llandudno Attlee Close 07:49 08:57 10:02 11:02 12:32 13:32 14:32 15:52 16:52 17:22 18:34 20:24 22:54
Ysbyty Llandudno (o/s) 07:50 08:58 10:03 11:03 12:33 13:33 14:33 15:53 16:53 17:23 18:35 20:25 22:55
Llandudno, o/s Maesdu Bridge 07:50 08:58 10:03 11:03 12:33 13:33 14:33 15:53 16:53 17:23 18:35 20:25 22:55
Deganwy, opp Maesdu Avenue 07:51 08:59 10:04 11:04 12:34 13:34 14:34 15:54 16:54 17:24 18:36 20:26 22:56
Deganwy Hawes Drive 07:52 09:00 10:05 11:05 12:35 13:35 14:35 15:55 16:55 17:25 18:37 20:27 22:57
Deganwy, o/s Gannock Road 07:53 09:01 10:06 11:06 12:36 13:36 14:36 15:56 16:56 17:26 18:37 20:27 22:57
Deganwy Railway Station 07:54 09:02 10:07 11:07 12:37 13:37 14:37 15:57 16:57 17:27 18:38 20:28 22:58
Deganwy Ty Mawr 07:54 09:02 10:07 11:07 12:37 13:37 14:37 15:57 16:57 17:27 18:38 20:28 22:58
Deganwy Stamford Street 07:55 09:03 10:08 11:08 12:38 13:38 14:38 15:58 16:58 17:28 18:39 20:29 22:59
Tywyn Fon Tom 07:55 09:03 10:08 11:08 12:38 13:38 14:38 15:58 16:58 17:28 18:39 20:29 22:59
Llandudno Junction New Road (Stand Z) 07:57 09:05 10:10 11:10 12:40 13:40 14:40 16:00 17:00 17:30 18:40 20:30 23:00
Llandudno Junction Station 07:58 09:06 10:11 11:11 12:41 13:41 14:41 16:01 17:01 17:31 18:41 20:31 23:01
Llandudno Junction Flyover (Stop W) 07:59 09:07 10:12 11:12 12:42 13:42 14:42 16:02 17:02 17:32 18:42 20:32 23:02
Conwy Railway Station (Stop M) 08:02 09:10 10:15 11:15 12:45 13:45 14:45 16:05 17:05 17:35 18:45 20:35 23:05
Conwy Town Ditch Q 08:04 17:07
Conwy Castle Square (Stop R) 08:04 17:07
Conwy Ivy Cottage 10:16 11:16 12:46 13:46 14:46 16:06 17:36 18:46 20:36 23:06
Mount Pleasant Maes Gweryl 10:16 11:17 12:46 13:47 14:46 16:07 17:38 18:46 20:36 23:06
Gyffin, opp Bryntirion Park 08:06 10:17 11:19 12:47 13:49 14:47 16:09 17:09 17:39 18:47 20:37 23:07
Gyffin Conwy Touring Park 08:07 10:18 11:22 12:48 13:52 14:48 16:12 17:10 17:43 18:48 20:38 23:08
Henryd Iolyn Park 08:08 10:19 11:23 12:49 13:53 14:49 16:13 17:11 17:45 18:49 20:39 23:09
Lon Henryd 08:09 10:20 11:25 12:50 13:55 14:50 16:15 17:12 17:47 18:49 20:40 23:09
Lon Henryd 08:09 10:20 11:25 12:50 13:55 14:50 16:15 17:12 17:47 18:50 20:40 23:10
Henryd, opp Groes Inn 08:10 10:21 11:27 12:51 13:57 14:51 16:17 17:13 17:49 18:51 20:41 23:11
Ty’n-y-groes Hen-efail 08:12 10:22 12:52 14:52 17:15 18:52 20:42 23:12
Ty’n-y-groes Tyddyn Bach 08:13 10:23 12:53 14:53 17:16 18:53 20:43 23:13
Ty’n-y-groes Glan-y-Wern 08:14 10:24 12:54 14:54 17:17 18:54 20:44 23:14
Rowen Barkers Lane 11:29 13:59 16:19 17:51
Rowen, o/s Post Office 11:33 14:03 16:23 17:55
Pontwgan Bridge 11:35 14:05 16:25 17:57
Ty’n-y-groes Glan y Wern 08:14 10:24 12:54 14:54 17:17 18:54 20:44 23:14
Ty’n-y-groes, opp Red Lion Hotel 08:15 10:25 12:55 14:55 17:18 18:54 20:45 23:14
Ty’n-y-groes Church House 08:15 10:25 12:55 14:55 17:18 18:55 20:45 23:15
Caerhun, opp Caer Rhun Hall 08:16 10:26 11:36 12:56 14:06 14:56 16:26 17:19 17:58 18:56 20:46 23:16
Castell, opp Lodge Hotel 08:18 10:28 11:39 12:58 14:09 14:58 17:21 18:01 18:58 20:48 23:18
Castell, opp Y Bedol 08:18 10:28 11:40 12:58 14:10 14:58 16:30 17:21 18:02 18:58 20:48 23:18
Tal-y-bont, o/s Post Office 08:19 10:29 11:41 12:59 14:11 14:59 16:31 17:22 18:03 18:59 20:49 23:19
Tal-y-bont Capel Talybont 08:19 10:29 11:41 12:59 14:11 14:59 16:31 17:22 18:03 18:59 20:49 23:19
Ysgol Dolgarrog (o/s) 08:21 10:31 11:43 13:01 14:13 15:01 16:33 17:24 18:05 19:01 20:50 23:21
Dolgarrog, opp Post Office 08:22 10:32 11:44 13:02 14:14 15:02 16:34 17:25 18:06 19:02 20:51 23:22
Dolgarrog Y Ganolfan 08:22 10:32 11:44 13:02 14:14 15:02 16:34 17:25 18:06 19:02 20:51 23:22
Dolgarrog, opp Mac's Garage 08:22 10:32 11:44 13:02 14:14 15:02 16:34 17:25 18:06 19:02 20:51 23:22
Dolgarrog, opp Newborough Arms 08:23 10:33 11:45 13:03 14:15 15:03 16:35 17:26 18:07 19:03 20:52 23:23
Dolgarrog Abbey View 08:24 10:34 11:46 13:04 14:16 15:04 16:36 17:27 18:08 19:04 20:53 23:24
Trefriw, o/s Spa 08:24 10:34 11:46 13:04 14:16 15:04 16:36 17:27 18:08 19:04 20:53 23:24
Trefriw, o/s Prince's Arms Hotel 08:27 10:37 11:49 13:07 14:19 15:07 16:39 17:30 18:11 19:07 20:56 23:27
Trefriw Alma House 08:27 10:37 11:49 13:07 14:19 15:07 16:39 17:30 18:11 19:07 20:56 23:27
Trefriw Memorial 08:28 10:38 11:50 13:08 14:20 15:08 16:40 17:31 18:12 19:08 20:57 23:28
Trefriw Ysgubor Gerrig 08:29 10:39 11:51 13:09 14:21 15:09 16:41 17:32 18:12 19:09 20:58 23:28
Trefriw, opp Pant-y-carw 08:30 10:40 11:52 13:10 14:22 15:11 16:42 17:34 18:14 19:11 21:00 23:29
Llanrwst White Barn 08:32 10:42 11:55 13:12 14:25 15:14 16:44 17:38 18:16 19:14 21:03 23:31
Llanrwst Gwydr Turn 08:35 10:45 11:57 13:15 14:27 15:16 16:47 17:41 18:17 19:16 21:06 23:33
Llanrwst Ancaster Square 15:19 16:49 17:44 19:19 23:34
Llanrwst Watling Street 15:20 17:45 19:20 23:35
Llanrwst Birmingham Garage 08:37 15:24
Llanrwst Maes Tawel 08:38 15:27
Llanrwst Ysgol Dyffryn Conwy 08:40 15:35
Llanrwst Ancaster Square 10:47 11:59 13:17 14:29 18:19 21:09
Llanrwst, o/s Plas-yn-dre 10:48 13:18 16:50
Llanrwst Watling Street 07:25 07:30 10:55 12:00 13:25 14:30 17:05 18:20 21:10
Llanrwst Llwyn Brith 07:26 07:30 08:31 10:56 13:26 15:36 17:06 21:11
Llanrwst, opp Meadowvale 07:26 07:31 08:32 10:56 13:26 15:37 17:06 21:11
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 07:29 07:33 08:35 10:59 13:29 15:39 17:09 21:14
Betws-y-Coed, opp Rhyd-y-creuau 07:31 07:35 08:36 11:01 13:31 15:40 17:11 21:16
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 08:39 11:03 13:33 15:42 17:13
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 08:39 11:04 13:34 15:42 17:14
Betws-y-Coed Railway Station 08:40 11:05 13:35 15:43 17:15
Betws-y-Coed, o/s Post Office 11:05 17:15
Betws-y-Coed, o/s Royal Oak Hotel 11:05 17:15
Betws-y-Coed, o/s Pont-y-Pair 11:06 17:16
Betws-y-Coed Jubilee Path 11:06 17:16
Betws-y-Coed, opp Bro Gethin 11:08 17:18
Betws-y-Coed Ffordd Gethin 11:09 17:19
Betws-y-Coed Jubilee Path 11:09 17:19
Betws-y-Coed, opp Pont-y-Pair 11:10 17:20
Betws-y-Coed, opp Royal Oak Hotel 11:10 17:20
Betws-y-Coed, opp Post Office 11:10 17:20
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 08:40 11:10 13:35 15:43 17:20
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 08:40 11:11 13:35 15:43 17:21
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 07:37 08:41 11:11 13:36 15:44 17:21
Betws-y-Coed Bron-haul 07:38 08:42 11:13 13:37 15:45 17:23
Dinas Mawr Conwy Falls 07:40 08:44 11:15 13:40 15:48 17:25
Dinas Mawr, opp Penmachno Mill 07:41 08:45 11:16 13:41 15:49 17:26
Ysgol Penmachno (o/s) 07:44 08:49 11:20 13:45 15:53 17:30
Penmachno Shops 07:45 08:50 11:21 13:46 15:54 17:31
Penmachno Eagles Hotel 07:45 08:50 11:21 13:46 15:54 17:31
Carrog 07:54 08:55 11:29 13:54 16:01 17:39
Cwm Penmachno 07:59 08:59 11:34 13:59 16:05 17:44
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 07:33 21:18
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 07:34 21:19
Betws-y-Coed Railway Station 07:35 21:20

Cwm Penmachno - Llandudno via Llanrwst, Betws y Coed

Cwm Penmachno 08:00 09:05 11:45 14:05 16:10 17:45
Carrog 08:03 09:08 11:48 14:08 16:13 17:48
Penmachno Eagles Hotel 08:09 09:14 11:54 14:14 16:19 17:54
Penmachno Shops 08:10 09:15 11:55 14:15 16:20 17:55
Ysgol Penmachno (opp) 08:10 09:15 11:55 14:15 16:20 17:55
Dinas Mawr, o/s Penmachno Mill 08:14 09:19 11:59 14:19 16:24 17:59
Dinas Mawr Conwy Falls 08:15 09:20 12:00 14:20 16:25 18:00
Dinas Mawr Bron-haul 08:18 09:23 12:03 14:23 16:28 18:03
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 08:19 09:24 12:04 14:24 16:29 18:04
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 08:20 09:25 12:05 14:25 16:30 18:05
Betws-y-Coed Railway Station 07:25 08:21 09:26 12:06 14:26 16:31 17:20 18:06 21:50
Betws-y-Coed, o/s Post Office 09:26
Betws-y-Coed, o/s Royal Oak Hotel 09:27
Betws-y-Coed, o/s Pont-y-Pair 09:27
Betws-y-Coed Jubilee Path 09:28
Betws-y-Coed, opp Bro Gethin 09:30
Betws-y-Coed Ffordd Gethin 09:31
Betws-y-Coed Jubilee Path 09:32
Betws-y-Coed, opp Pont-y-Pair 09:32
Betws-y-Coed, opp Royal Oak Hotel 09:33
Betws-y-Coed, opp Post Office 09:33
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 07:25 08:21 09:33 12:06 14:26 16:31 17:20 18:06 18:35 21:50
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 07:25 08:21 09:34 12:06 14:27 16:32 17:20 18:06 18:35 21:50
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 07:26 08:22 09:34 12:07 14:28 16:32 17:21 18:07 18:36 21:51
Betws-y-Coed, o/s Rhyd-y-creuau 07:28 08:23 09:37 12:09 14:32 16:35 17:23 18:09 18:38 21:53
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 07:30 08:25 09:39 12:10 14:36 16:38 17:25 18:10 18:40 21:55
Llanrwst, o/s Meadowvale 07:32 08:27 09:42 12:13 14:40 16:41 17:27 18:13 18:42 21:57
Llanrwst Llwyn Brith 07:33 08:28 09:43 12:13 14:42 16:43 17:28 18:13 18:43 21:58
Llanrwst Birmingham Garage 08:28
Llanrwst Maes Tawel 08:29
Llanrwst Ysgol Dyffryn Conwy 08:30 15:35
Llanrwst Bridge 07:34 08:42 09:44 12:14 14:44 15:43 16:44 17:29 18:14 18:44 21:59
Llanrwst Ancaster Square 07:34 08:43 09:44 12:14 14:44 15:44 16:44 17:29 18:14 18:44 21:59
Llanrwst Watling Street 06:45 07:35 08:45 09:45 11:15 12:15 13:15 14:45 15:45 16:45 17:30 18:15 18:45 22:00
Llanrwst Bridge 06:45 07:35 08:45 09:45 11:15 12:15 13:15 14:45 15:45 17:30 18:45 22:00
Llanrwst Gwydr Turn 06:46 07:36 08:46 09:46 11:16 12:16 13:16 14:46 15:46 17:31 18:46 22:01
Llanrwst White Barn 06:47 07:37 08:47 09:47 11:17 12:17 13:17 14:47 15:47 17:32 18:47 22:02
Trefriw, o/s Pant-y-carw 06:48 07:38 08:48 09:48 11:18 12:18 13:18 14:48 15:48 17:33 18:48 22:03
Trefriw Ysgubor Gerrig 06:49 07:39 08:49 09:49 11:19 12:19 13:19 14:49 15:49 17:34 18:49 22:04
Trefriw Fairy Falls Hotel 06:50 07:40 08:50 09:50 11:20 12:20 13:20 14:50 15:50 17:35 18:50 22:05
Trefriw Alma House 06:50 07:40 08:50 09:50 11:20 12:20 13:20 14:50 15:50 17:35 18:50 22:05
Trefriw, opp Prince's Arms Hotel 06:50 07:40 08:50 09:50 11:20 12:20 13:20 14:50 15:50 17:35 18:50 22:05
Trefriw Coed-Gwydr 06:53 07:43 08:53 09:53 11:23 12:23 13:23 14:53 15:53 17:38 18:53 22:08
Trefriw, o/s Spa 06:54 07:44 08:54 09:54 11:24 12:24 13:24 14:54 15:54 17:39 18:54 22:09
Maenan Abbey View 06:55 07:45 08:55 09:55 11:25 12:25 13:25 14:55 15:55 17:40 18:55 22:10
Dolgarrog, o/s Newborough Arms 06:56 07:46 08:56 09:56 11:26 12:26 13:26 14:56 15:56 17:41 18:56 22:11
Dolgarrog Bryn Morfa 06:57 07:47 08:57 09:57 11:27 12:27 13:27 14:57 15:57 17:42 18:57 22:12
Dolgarrog, o/s Mac's Garage 06:57 07:47 08:57 09:57 11:27 12:27 13:27 14:57 15:57 17:42 18:57 22:12
Dolgarrog Y Ganolfan 06:57 07:47 08:57 09:57 11:27 12:27 13:27 14:57 15:57 17:42 18:57 22:12
Dolgarrog, o/s Post Office 06:58 07:48 08:58 09:58 11:28 12:28 13:28 14:58 15:58 17:43 18:58 22:13
Ysgol Dolgarrog (opp) 06:58 07:48 08:58 09:58 11:28 12:28 13:28 14:58 15:58 17:43 18:58 22:13
Tal-y-bont Capel Talybont 07:00 07:50 09:00 10:00 11:30 12:30 13:30 15:00 16:00 17:45 19:00 22:15
Tal-y-bont, opp Post Office 07:01 07:51 09:01 10:01 11:31 12:31 13:31 15:01 16:01 17:46 19:01 22:16
Castell, o/s Y Bedol 07:01 07:51 09:01 10:01 11:31 12:31 13:31 15:01 16:01 17:46 19:01 22:16
Castell, o/s Lodge Hotel 07:01 07:51 09:02 10:01 12:31 15:01 16:01 19:01 22:16
Caerhun, o/s Caer Rhun Hall 07:03 07:53 09:05 10:03 11:35 12:33 13:35 15:03 16:03 17:50 19:03 22:18
Ty’n-y-groes Church House 07:04 07:54 10:04 12:34 15:04 16:04 19:04 22:19
Ty’n-y-groes, o/s Red Lion Hotel 07:05 07:55 10:05 12:35 15:05 16:05 19:05 22:20
Ty’n-y-groes Glan y Wern 07:05 07:55 10:05 12:35 15:05 16:05 19:06 22:20
Ty’n-y-groes Hen-efail 07:07 07:57 10:07 12:37 15:07 16:07 22:22
Pontwgan Bridge 09:06 11:36 13:36 17:51 19:09
Rowen, opp Post Office 09:09 11:39 13:39 17:54 19:11
Rowen Barkers Lane 09:12 11:42 13:42 17:57 19:13
Henryd, o/s Groes Inn 07:09 07:59 09:15 10:09 11:45 12:39 13:45 15:09 16:09 18:01 19:16 22:24
Lon Henryd 07:11 08:01 09:17 10:11 11:47 12:41 13:47 15:11 16:11 18:03 19:17 22:26
Henryd Iolyn Park 07:12 08:02 09:18 10:12 11:48 12:42 13:47 15:12 16:12 18:04 19:18 22:27
Gyffin Conwy Touring Park 07:13 08:03 09:19 10:13 11:49 12:43 13:48 15:13 16:13 18:05 19:19 22:28
Gyffin, o/s Bryntirion Park 07:15 08:05 09:23 10:15 11:53 12:45 13:50 15:15 16:15 18:08 19:21 22:30
Gyffin, opp Post Office 07:15 08:05 09:24 10:15 11:53 12:45 13:50 15:15 16:15 18:08 19:21 22:30
Gyffin Woodlands 07:16 08:06 09:25 10:16 11:54 12:46 13:50 15:16 16:16 18:10 19:22 22:31
Conwy Railway Station (Stop M) 07:18 08:08 09:28 10:18 11:57 12:48 13:52 15:18 16:18 18:12 19:24 22:33
Conwy Town Ditch Q 07:18 08:08 09:28 10:18 11:57 12:48 13:52 15:18 16:18 18:12 19:24 22:33
Conwy Castle Square (Stop R) 07:19 08:09 09:29 10:19 11:58 12:49 13:53 15:19 16:19 18:13 19:25 22:34
Llandudno Junction Flyover (Stop X) 07:21 08:11 09:31 10:21 12:00 12:51 13:55 15:21 16:21 18:15 19:27 22:36
Llandudno Junction Station 07:22 08:12 09:32 10:22 12:01 12:52 13:56 15:22 16:22 18:16 19:28 22:37
Llandudno Junction New Road 07:22 08:13 09:33 10:23 12:02 12:53 13:57 15:23 16:23 18:16 19:28 22:37
Tywyn Fon Tom 07:23 08:14 09:34 10:24 12:03 12:54 13:58 15:24 16:24 18:17 19:29 22:38
Deganwy Stamford Street 07:24 08:14 09:34 10:24 12:03 12:54 13:58 15:24 16:24 18:18 19:30 22:39
Deganwy, o/s Railway Station 07:25 08:16 09:36 10:26 12:05 12:56 14:00 15:26 16:26 18:19 19:31 22:40
Deganwy, opp Gannock Road 07:25 08:16 09:36 10:26 12:05 12:56 14:00 15:26 16:26 18:19 19:31 22:40
Deganwy Hawes Drive 07:26 08:17 09:37 10:27 12:06 12:57 14:01 15:27 16:27 18:20 19:32 22:41
Deganwy, o/s Maesdu Avenue 07:26 08:18 09:38 10:28 12:07 12:58 14:02 15:28 16:28 18:20 19:32 22:41
Llandudno, opp Maesdu Bridge 07:27 08:19 09:39 10:29 12:08 12:59 14:03 15:29 16:29 18:21 19:33 22:42
Ysbyty Llandudno (opp) 07:28 08:20 09:40 10:30 12:09 13:00 14:04 15:30 16:30 18:22 19:34 22:43
Llandudno Attlee Close 07:30 08:23 09:42 10:32 12:11 13:02 14:06 15:32 16:32 18:22 19:35 22:44
Llandudno, opp Cwm Place 07:33 08:26 09:44 10:34 12:13 13:04 14:08 15:34 16:34 18:23 19:36 22:45
Llandudno, opp Fire Station 07:36 08:29 09:46 10:36 12:15 13:06 14:10 15:36 16:36 18:24 19:37 22:46
Llandudno Law Courts (Stop V) 07:37 08:31 09:48 10:38 12:17 13:08 14:12 15:38 16:38 18:25 19:37 22:47
Llandudno North Western 07:39 08:33 09:49 10:39 12:18 13:09 14:13 15:39 16:39 18:25 19:38 22:48
Llandudno Victoria Centre (Stop X) 07:40 08:34 09:50 10:40 12:19 13:10 14:14 15:40 16:40 18:26 19:38 22:48
Llandudno Palladium (Stop Y) 07:43 08:38 09:53 10:43 12:22 13:13 14:17 15:43 16:43 18:27 19:40 22:50

More information