Bus Times

19 - Llandudno - Cwm Penmachno via Llanrwst, Betws y Coed

A bus service operated by Llew Jones Coaches

Llandudno - Cwm Penmachno via Llanrwst, Betws y Coed

Llandudno Palladium (Stop B) 09:00 11:50 15:00 17:30 20:20 22:50
Llandudno Marks & Spencers (Stop D) 09:01 11:51 15:01 20:20 22:50
Llandudno, opp North Western Gardens 09:02 11:52 15:02 20:21 22:51
Llandudno Coach Park (Stand F) 09:02 11:52 15:02 20:21 22:51
Llandudno, o/s Fire Station 09:04 11:54 15:04 20:22 22:52
Llandudno Links Hotel 09:04 11:54 15:04 20:23 22:53
Llandudno, o/s Cwm Place 09:05 11:55 15:05 20:23 22:53
Llandudno Attlee Close 09:07 11:57 15:07 20:24 22:54
Ysbyty Llandudno (o/s) 09:08 11:58 15:08 17:35 20:25 22:55
Llandudno, o/s Maesdu Bridge 09:08 11:58 15:08 20:25 22:55
Deganwy, opp Maesdu Avenue 09:09 11:59 15:09 20:26 22:56
Deganwy Hawes Drive 09:10 12:00 15:10 20:27 22:57
Deganwy, o/s Gannock Road 09:11 12:01 15:11 20:27 22:57
Deganwy Railway Station 09:12 12:02 15:12 20:28 22:58
Deganwy Ty Mawr 09:12 12:02 15:12 20:28 22:58
Deganwy Stamford Street 09:13 12:03 15:13 20:29 22:59
Tywyn Fon Tom 09:13 12:03 15:13 20:29 22:59
Llandudno Junction New Road (Stand Z) 09:15 12:05 15:15 20:30 23:00
Llandudno Junction Station 09:16 12:06 15:16 17:41 20:31 23:01
Llandudno Junction Flyover (Stop W) 09:17 12:07 15:17 20:32 23:02
Conwy Railway Station (Stop M) 09:20 12:10 15:20 17:45 20:35 23:05
Conwy Ivy Cottage 09:20 12:10 15:20 20:35 23:05
Mount Pleasant Maes Gweryl 09:21 12:11 15:21 20:36 23:06
Gyffin, opp Bryntirion Park 09:21 12:11 15:21 20:36 23:06
Gyffin Conwy Touring Park 09:23 12:13 15:23 20:38 23:08
Henryd Iolyn Park 09:24 12:14 15:24 20:39 23:08
Lon Henryd 09:24 12:14 15:24 20:39 23:09
Lon Henryd 09:24 12:14 15:24 20:39 23:09
Henryd, opp Groes Inn 09:25 12:16 15:25 20:41 23:10
Rowen Barkers Lane 09:27 15:27
Ty’n-y-groes Hen-efail 12:17 20:42 23:12
Rowen, o/s Post Office 09:30 15:30
Ty’n-y-groes Tyddyn Bach 12:18 20:43 23:13
Pontwgan Bridge 09:31 15:31
Ty’n-y-groes Glan-y-Wern 12:19 20:44 23:13
Ty’n-y-groes Glan y Wern 09:34 12:19 15:34 20:44 23:14
Ty’n-y-groes, opp Red Lion Hotel 09:36 12:20 15:36 17:55 20:45 23:14
Ty’n-y-groes Church House 09:36 12:20 15:36 20:45 23:15
Caerhun, opp Caer Rhun Hall 09:37 12:21 15:37 20:46 23:15
Castell, opp Lodge Hotel 09:39 12:23 15:39 20:48 23:18
Castell, opp Y Bedol 09:39 12:23 15:39 20:48 23:18
Tal-y-bont, o/s Post Office 09:40 12:24 15:40 17:59 20:49 23:19
Tal-y-bont Capel Talybont 09:40 12:24 15:40 20:49 23:19
Ysgol Dolgarrog (o/s) 09:42 12:26 15:42 20:51 23:21
Dolgarrog, opp Post Office 09:43 12:27 15:43 18:02 20:52 23:22
Dolgarrog Y Ganolfan 09:43 12:27 15:43 20:52 23:22
Dolgarrog, opp Mac's Garage 09:43 12:27 15:43 20:52 23:22
Dolgarrog, opp Newborough Arms 09:44 12:28 15:44 20:53 23:23
Dolgarrog Abbey View 09:45 12:29 15:45 20:54 23:24
Trefriw, o/s Spa 09:46 12:30 15:46 20:54 23:24
Trefriw, o/s Prince's Arms Hotel 09:50 12:34 15:50 20:57 23:27
Trefriw Alma House 09:50 12:34 15:50 20:57 23:27
Trefriw Memorial 09:51 12:35 15:51 18:08 20:58 23:28
Trefriw Ysgubor Gerrig 09:52 12:36 15:52 20:59 23:28
Trefriw, opp Pant-y-carw 09:54 12:37 15:54 21:01 23:29
Llanrwst White Barn 09:58 12:40 15:58 21:04 23:31
Llanrwst Gwydr Turn 10:01 12:42 16:01 21:06 23:33
Llanrwst Ancaster Square 10:04 12:44 16:04 21:09 23:34
Llanrwst Watling Street 08:20 10:05 12:45 16:05 18:20 21:10 23:35
Llanrwst Llwyn Brith 08:20 10:06 12:46 16:06 18:21 21:11
Llanrwst, opp Meadowvale 08:21 10:06 12:46 16:06 18:21 21:11
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 08:24 10:09 12:49 16:09 18:24 21:14
Betws-y-Coed, opp Rhyd-y-creuau 08:25 10:11 12:51 16:11 18:26 21:16
Betws-y-Coed, o/s Waterloo Hotel 08:28 10:13 12:53 16:13 18:28 21:18
Betws-y-Coed, o/s Mount Garmon View 08:28 10:14 12:54 16:14 18:29 21:19
Betws-y-Coed Railway Station 08:29 10:15 12:55 16:15 18:30 21:20

Cwm Penmachno - Llandudno via Llanrwst, Betws y Coed

Betws-y-Coed Railway Station 08:35 10:35 13:35 16:20 18:40 21:50
Betws-y-Coed, opp Mount Garmon View 08:35 10:35 13:35 16:20 18:40 21:50
Betws-y-Coed Waterloo Hotel 08:35 10:35 13:35 16:20 18:40 21:50
Betws-y-Coed Waterloo Bridge 08:36 10:36 13:36 16:21 18:41 21:51
Betws-y-Coed, o/s Rhyd-y-creuau 08:38 10:38 13:38 16:23 18:43 21:53
Nant-y-Rhiw Cilelcious Bridge 08:40 10:40 13:40 16:25 18:45 21:55
Llanrwst, o/s Meadowvale 08:42 10:42 13:42 16:27 18:47 21:57
Llanrwst Llwyn Brith 08:43 10:43 13:43 16:28 18:48 21:58
Llanrwst Bridge 08:44 10:44 13:44 16:29 18:49 21:59
Llanrwst Ancaster Square 08:44 10:44 13:44 16:29 18:49 21:59
Llanrwst Watling Street 08:45 10:45 13:45 16:30 18:50 22:00
Llanrwst Bridge 08:45 10:45 13:45 16:30 18:50 22:00
Llanrwst Gwydr Turn 08:46 10:46 13:46 16:31 18:51 22:01
Llanrwst White Barn 08:47 10:47 13:47 16:32 18:52 22:02
Trefriw, o/s Pant-y-carw 08:48 10:48 13:48 16:33 18:53 22:03
Trefriw Ysgubor Gerrig 08:49 10:49 13:49 16:34 18:54 22:04
Trefriw Fairy Falls Hotel 08:50 10:50 13:50 16:35 18:55 22:05
Trefriw Alma House 08:50 10:50 13:50 16:35 18:55 22:05
Trefriw, opp Prince's Arms Hotel 08:50 10:50 13:50 16:35 18:55 22:05
Trefriw Coed-Gwydr 08:53 10:53 13:53 16:38 18:58 22:08
Trefriw, o/s Spa 08:54 10:54 13:54 16:39 18:59 22:09
Maenan Abbey View 08:55 10:55 13:55 16:40 19:00 22:10
Dolgarrog, o/s Newborough Arms 08:56 10:56 13:56 16:41 19:01 22:11
Dolgarrog Bryn Morfa 08:57 10:57 13:57 16:42 19:02 22:12
Dolgarrog, o/s Mac's Garage 08:57 10:57 13:57 16:42 19:02 22:12
Dolgarrog Y Ganolfan 08:57 10:57 13:57 16:42 19:02 22:12
Dolgarrog, o/s Post Office 08:58 10:58 13:58 16:43 19:03 22:13
Ysgol Dolgarrog (opp) 08:58 10:58 13:58 16:43 19:03 22:13
Tal-y-bont Capel Talybont 09:00 11:00 14:00 16:45 19:05 22:15
Tal-y-bont, opp Post Office 09:01 11:01 14:01 16:46 19:06 22:16
Castell, o/s Y Bedol 09:01 11:01 14:01 16:46 19:06 22:16
Castell, o/s Lodge Hotel 09:01 11:01 14:01 16:46 19:06 22:16
Caerhun, o/s Caer Rhun Hall 09:03 11:03 14:03 16:48 19:08 22:18
Ty’n-y-groes Church House 09:04 11:04 14:04 16:49 19:09 22:19
Ty’n-y-groes, o/s Red Lion Hotel 09:05 11:05 14:05 16:50 19:10 22:20
Ty’n-y-groes Glan y Wern 09:06 11:06 14:06 16:50 19:11 22:20
Pontwgan Bridge 09:09 11:09 14:09 19:14
Ty’n-y-groes Hen-efail 16:52 22:22
Rowen, opp Post Office 09:11 11:11 14:11 19:16
Rowen Barkers Lane 09:13 11:13 14:13 19:18
Henryd, o/s Groes Inn 09:16 11:16 14:16 16:54 19:21 22:24
Lon Henryd 09:17 11:17 14:17 16:56 19:22 22:26
Henryd Iolyn Park 09:18 11:18 14:18 16:57 19:23 22:27
Gyffin Conwy Touring Park 09:19 11:19 14:19 16:58 19:24 22:28
Gyffin, o/s Bryntirion Park 09:21 11:21 14:21 17:00 19:26 22:30
Gyffin, opp Post Office 09:21 11:21 14:21 17:00 19:26 22:30
Gyffin Woodlands 09:22 11:22 14:22 17:01 19:27 22:31
Conwy Railway Station (Stop M) 09:24 11:24 14:24 17:03 19:29 22:33
Conwy Town Ditch Q 09:24 11:24 14:24 17:03 19:29 22:33
Conwy Castle Square (Stop R) 09:25 11:25 14:25 17:04 19:30 22:34
Llandudno Junction Flyover (Stop X) 09:27 11:27 14:27 17:06 19:32 22:36
Llandudno Junction Station 09:28 11:28 14:28 17:07 19:33 22:37
Llandudno Junction New Road 09:29 11:29 14:29 17:07 19:33 22:37
Tywyn Fon Tom 09:30 11:30 14:30 17:08 19:34 22:38
Deganwy Stamford Street 09:30 11:30 14:30 17:09 19:35 22:39
Deganwy, o/s Railway Station 09:32 11:32 14:32 17:10 19:36 22:40
Deganwy, opp Gannock Road 09:32 11:32 14:32 17:10 19:36 22:40
Deganwy Hawes Drive 09:33 11:33 14:33 17:11 19:37 22:41
Deganwy, o/s Maesdu Avenue 09:34 11:34 14:34 17:11 19:37 22:41
Llandudno, opp Maesdu Bridge 09:35 11:35 14:35 17:12 19:38 22:42
Ysbyty Llandudno (opp) 09:36 11:36 14:36 17:13 19:39 22:43
Llandudno Attlee Close 09:37 11:37 14:37 17:14 19:40 22:44
Llandudno, opp Cwm Place 09:39 11:39 14:39 17:15 19:42 22:45
Llandudno, opp Fire Station 09:40 11:40 14:40 17:16 19:44 22:46
Llandudno Law Courts (Stop V) 09:41 11:41 14:41 17:17 19:45 22:47
Llandudno North Western 09:42 11:42 14:42 17:18 19:47 22:48
Llandudno Victoria Centre (Stop X) 09:43 11:43 14:43 17:18 19:47 22:48
Llandudno Palladium (Stop Y) 09:45 11:45 14:45 17:20 19:50 22:50

More information