Bus Times

1F - Penygroes - Caernarfon

A bus service operated by Dilwyn’s Coaches and Gwynfor Coaches

Caernarfon - Penygroes

Caernarfon Bus Station (Stand C) 07:00 07:45 08:40 11:00 13:15 15:40 17:40 18:40
Caernarfon Turf Square 07:00 07:45 08:40 11:00 13:15 15:40 17:40 18:40
Twt Hill Asda (C) 07:00 07:45 08:40 11:00 13:15 15:40 17:40 18:40
Caernarfon Margaret Street Subway 08:41
Caernarfon Maes Cadnant 08:42
Caernarfon Ael y Garth 08:42
Caernarfon Cae Berllan 08:42
Caernarfon Ysgol Sir Hugh Oiwen 08:43
Caernarfon Cae Berllan 08:43
Caernarfon Maes Cadnant 08:44
Caernarfon William Street Path 08:44
Caernarfon Rhes Gwstenin 07:02 07:47 08:44 11:02 13:17 15:42 17:42 18:42
Caernarfon Bro Helen 07:03 07:48 08:45 11:03 13:18 15:43 17:43 18:43
Caernarfon Tesco 07:03 07:48 08:45 11:03 13:18 15:43 17:43 18:43
Caernarfon Parc Muriau 07:04 07:49 08:45 11:04 13:19 15:44 17:44 18:44
Bontnewydd Tyddyn-Elen 07:06 07:51 08:46 11:06 13:21 15:46 17:46 18:46
Bontnewydd Prif 07:07 07:52 08:47 11:07 13:22 15:47 17:47 18:47
Bontnewydd Cartref 07:07 07:52 08:47 11:07 13:22 15:47 17:47 18:47
Bontnewydd Plas Dinas Turn 07:07 07:52 08:47 11:07 13:22 15:47 17:47 18:47
Llanwnda Plas Bodaden 08:48 11:08 13:23 15:48 17:48 18:48
Rhostryfan Wernlasddu 08:50 11:10 13:25 15:50 17:50 18:50
Rhostryfan Sgwƒr/Square 08:52 11:12 13:27 15:52 17:52 18:52
Rhostryfan Tan yr Allt 08:53 11:12 13:27 15:52 17:52 18:52
Rhosgadfan Cae'r Gors 08:59 11:15 13:30 15:55 17:55 18:55
Rhosgadfan Capel 09:00 11:16 13:31 15:56 17:56 18:56
Rhosgadfan Post Office 09:01 11:17 13:32 15:57 17:57 18:57
Penyffridd Capel y Bryn Turn 09:02 11:18 13:33 15:58 17:58 18:58
Bwlch-y-llyn Cil Geraint 09:04 11:20 13:35 16:00 18:00 19:00
Bwlch-y-llyn Tai Dolawen 09:04 11:21 13:36 16:01 18:01 19:01
Y Fron Cesarea Square 09:05 11:22 13:37 16:02 18:02 19:02
Carmel Pisgah 09:08 11:27 13:42 16:07 18:07 19:07
Carmel Swyddfa'r Post Office 09:08 11:28 13:43 16:08 18:07 19:08
Carmel Maes Hyfryd 09:09 11:29 13:44 16:09 18:09 19:09
Carmel Llidiart y Mynydd 13:44 16:09
Carmel Glyn Meibion Turn 13:45 16:10
Groeslon Ty'r Ysgol 13:47 16:12
Groeslon Capel Bryn-rhos 13:48 16:13
Groeslon Lon Llainfynnon 13:48 16:13
Groeslon Cae Sarn 13:49 16:14
Groeslon Gladstone House 13:49 16:14
Groeslon Post Office 13:49 16:14
Carmel Penalltfelen 09:09
Penygroes Tan-y-ffordd 09:11
Penygroes Ysgol Dyffryn Nantlle 09:13
Bontnewydd Ffrwd Cae Du 07:07 07:52
Penygroes Red Lion 09:14
Llanwnda Dinas 07:08 07:53
Llanwnda Ffingar 07:08 07:53
Dolydd Maen Coch 07:08 07:53
Pont Dolydd 07:09 07:54
Dolydd Capel Brynrodyn 07:09 07:54
Groeslon Llwyn-y-gwalch 07:10 07:55
Groeslon Pennionyn 07:11 07:56 13:50 16:15

Penygroes - Caernarfon

Groeslon Pennionyn 07:11 07:56 13:53 16:20
Groeslon Post Office 07:11 07:56 13:53 16:20
Penygroes Red Lion 11:00
Penygroes Ysgol Dyffryn Nantlle 11:00
Penygroes Rhwng Llwyni 11:01
Penygroes Tan-y-ffordd 11:02
Groeslon Gladstone House 07:11 07:56 13:53 16:20
Carmel Penalltfelen 11:04
Groeslon Cae Sarn 07:12 07:57 13:54 16:21
Groeslon Lon Llainffynnon 07:12 07:57 13:54 16:21
Groeslon Capel Bryn-rhos 07:12 07:57 13:54 16:21
Groeslon Ty'r Ysgol 07:13 07:58 13:55 16:22
Groeslon Penfforddelen Farm 07:13 07:58 13:55 16:22
Carmel Glyn Meibion Turn 07:14 07:59 13:56 16:23
Carmel Llidiart y Mynydd 07:15 08:00 13:57 16:24
Carmel Crossroads 07:16 08:01 11:05 11:30 13:58 16:25 18:00 19:00
Carmel Swyddfa'r Post Office 07:17 08:02 11:05 13:59 16:26
Carmel Pisgah 07:18 08:03 11:06 14:00 16:27
Carmel Brynhyfryd Terrace 07:19 08:04 11:07 11:32 14:02 16:29 18:02 19:02
Y Fron Cesarea Square 07:21 08:07 11:10 11:35 14:05 16:32 18:05 19:05
Bwlch-y-llyn Tai Dolawen 07:22 08:08 11:10 11:36 14:06 16:33 18:06 19:06
Bwlch-y-llyn Cil Geraint 07:22 08:08 11:11 11:36 14:06 16:33 18:06 19:06
Penyffridd Capel y Bryn Turn 07:26 08:12 11:14 11:40 14:10 16:37 18:10 19:10
Rhosgadfan Square 07:26 08:12 11:14 11:40 14:10 16:37 18:10 19:10
Rhosgadfan Capel 07:27 08:13 11:15 11:41 14:11 16:38 18:11 19:11
Rhosgadfan Cae'r Gors 07:27 08:13 11:15 11:41 14:11 16:38 18:11 19:11
Rhosgadfan Bronallt 07:27 08:14 11:16 11:42 14:12 16:39 18:12 19:12
Rhostryfan Tan yr Allt (NW-bound) 07:29 08:16 11:18 11:44 14:14 16:41 18:14 19:14
Rhostryfan Fron Deg 07:29 08:16 11:18 11:44 14:14 16:41 18:14 19:14
Rhostryfan 07:30 08:17 11:19 11:45 14:15 16:42 18:15 19:15
Rhostryfan Wernlasddu 07:31 08:18 11:20 11:46 14:16 16:43 18:16 19:16
Llanwnda Plas Bodaden 07:32 08:19 11:21 11:47 14:17 16:45 18:17 19:17
Bontnewydd Ffrwd Cae Du 07:33 08:20 11:22 11:48 14:18 16:46 18:18 19:18
Bontnewydd Plas Dinas Turn 07:33 08:20 11:22 11:48 14:18 16:46 18:18 19:18
Bontnewydd Cartref 07:34 08:21 11:23 11:49 14:19 16:47 18:19 19:19
Bontnewydd Prif 07:35 08:22 11:24 11:50 14:20 16:48 18:20 19:20
Bontnewydd Pont Glan-Beuno 07:35 08:22 11:24 11:50 14:20 16:48 18:20 19:20
Bontnewydd Tyddyn-du 07:35 08:23 11:24 11:50 14:20 16:49 18:20 19:20
Caernarfon Parc Muriau 07:37 08:25 11:26 11:52 14:22 16:51 18:22 19:22
Caernarfon Tesco (N-bound) 07:38 08:27 11:27 11:53 14:23 16:52 18:23 19:23
Caernarfon Bro Helen 07:38 08:27 11:27 11:53 14:23 16:53 18:23 19:23
Caernarfon Eagle Hotel 07:39 08:29 11:28 11:54 14:24 16:54 18:24 19:24
Caernarfon Bus Station (Stand C) 07:40 08:30 11:29 11:55 14:25 16:55 18:25 19:25

Similar services

More information

Dilwyn’s Coaches

Gwynfor Coaches