bustimes.org

85 - Bangor - Llanberis

A bus service operated by Gwynfor Coaches

Map

Llanberis - Bangor

Llanberis, in Interchange 06:15 07:30 10:30 12:30 14:00 15:00 16:40 17:30
Llanberis Maes Padarn 06:15 07:30 10:30 12:30 14:00 15:00 16:40 17:30
Llanberis Londis 06:15 07:30 10:30 12:30 14:00 15:00 16:40 17:30
Llanberis Dolbadarn Hotel 06:15 07:31 10:31 12:31 14:01 15:01 16:41 17:31
Llanberis, o/s Joe Brown 06:16 07:31 10:31 12:31 14:01 15:01 16:41 17:31
Llanberis, o/s HSBC 06:16 07:32 10:32 12:32 14:02 15:02 16:42 17:32
Pen-gilfach, after Glyn Rhonwy 06:17 07:33 10:33 12:33 14:03 15:03 16:43 17:33
Pen-gilfach Gwel Llyn 06:19 07:35 10:35 12:35 14:05 15:05 16:45 17:35
Fachwen, nr Hafod Wen 06:19 07:36 10:36 12:36 14:06 15:06 16:46 17:36
Brynrefail Llanberis Road 06:20 07:38 10:38 12:38 14:08 15:08 16:48 17:38
Brynrefail Llwyn Coed Bach 06:21 07:38 10:38 12:38 14:08 15:08 16:48 17:38
Brynrefail, nr Penllyn 06:21 07:39 10:39 12:39 14:09 15:09 16:49 17:39
Brynrefail, nr Bryn Parc 06:22 07:40 10:40 12:40 14:10 15:10 16:50 17:40
Brynrefail Ger Afon 06:22 07:40 10:40 12:40 14:10 15:10 16:50 17:40
Deiniolen Plas y Rhiw 06:25 07:43 10:43 12:43 14:13 15:13 16:53 17:43
Deiniolen, nr Capel Maes-y-dref 06:26 07:44 10:44 12:44 14:14 15:14 16:54 17:44
Deiniolen Cynfi Old School 06:29 07:47 10:47 12:47 14:17 15:17 16:57 17:47
Deiniolen, after Rhyd Fadog 06:30 07:48 10:48 12:48 14:18 15:18 16:58 17:48
Deiniolen, after Lon Tai Castell 06:30 07:48 10:48 12:48 14:18 15:18 16:58 17:48
Deiniolen Capel Ebenezer 06:30 07:48 10:48 12:48 14:18 15:18 16:58 17:48
Rhiwen (nr) 06:32 07:50 10:50 12:50 14:20 15:20 17:00 17:50
Penisa’r Waun, before Beran Garage 06:34 07:52 10:52 12:52 14:22 15:22 17:02 17:52
Waen-Pentir Rhiwlas 06:40 07:58 10:58 12:58 14:28 15:28 17:08 17:58
Waen-Pentir, after Ysgol Rhiwlas 06:40 07:58 10:58 12:58 14:28 15:28 17:08 17:58
Llanddeiniolen, after Ty Mawr 06:43 08:03 11:02 13:02 14:32 15:32 17:12 18:02
Seion, nr Rhosywylfa 06:45 08:06 11:04 13:04 14:34 15:34 17:14 18:04
Y Felinheli, nr Nant Y Garth 06:46 08:09 11:06 13:06 14:36 15:36 17:16 18:06
Y Felinheli, nr Faenol 06:48 08:11 11:08 13:08 14:38 15:38 17:18 18:08
Capel-y-graig, opp Nant y mount 06:49 08:13 11:09 13:09 14:39 15:39 17:19 18:09
Bangor Penrhos Community Centre Q (not in use) 06:50 08:15 11:11 13:11 14:41 15:41 17:21 18:11
Bangor, after Penrhos Community Centre 06:50 08:15 11:11 13:11 14:41 15:41 17:21 18:11
Bangor, o/s Ysgol y Faenol 06:50 08:15 11:11 13:11 14:41 15:41 17:21 18:11
Bangor Capel y Graig 06:50 08:16 11:11 13:11 14:41 15:41 17:21 18:11
Bangor, after Goleufryn 06:51 08:16 11:12 13:12 14:42 15:42 17:22 18:12
Bangor Ysbyty Gwynedd (Grounds) 06:52 08:18 11:13 13:13 14:43 15:43 17:23 18:13
Bangor, nr Penrhos Garnedd 06:53 08:19 11:14 13:14 14:44 15:44 17:24 18:14
Bangor, o/s Kingdom Hall 06:53 08:19 11:14 13:14 14:44 15:44 17:24 18:14
Bangor, before Bryn Adda 06:53 08:19 11:14 13:14 14:44 15:44 17:24 18:14
Coed Mawr Hafod Elfyn 06:54 08:20 11:15 13:15 14:45 15:45 17:25 18:15
Bangor, after Pen Coed Mawr 06:55 08:21 11:16 13:16 14:46 15:46 17:26 18:16
Bangor Heol Penrhos (o/s 58) 06:55 08:21 11:16 13:16 14:46 15:46 17:26 18:16
Bangor Ffordd Penrhos (o/s 53) 06:56 08:22 11:17 13:17 14:47 15:47 17:27 18:17
Bangor Ffordd Belmont (opp Playing Fields) 06:56 08:22 11:17 13:17 14:47 15:47 17:27 18:17
Bangor, after Swyddfa'r Post Office 06:57 08:23 11:18 13:18 14:48 15:48 17:28 18:18
Upper Bangor, opp Coleg Menai 06:58 08:24 11:19 13:19 14:49 15:49 17:29 18:19
Upper Bangor Canolfan Hamdden 06:58 08:24 11:19 13:19 14:49 15:49 17:29 18:19
Upper Bangor Llys Tryfan 06:59 08:25 11:20 13:20 14:50 15:50 17:30 18:20
Bangor, o/s Morrisons 07:00 08:26 11:21 13:21 14:51 15:51 17:31 18:21
Bangor, after Railway Station J 07:01 08:27 11:22 13:22 14:52 15:52 17:32 18:22
Bangor Ffordd Deiniol (opp ASDA) 07:01 08:27 11:22 13:22 14:52 15:52 17:32 18:22
Bangor Bus Station (Stand A) 07:04 08:30 11:25 13:25 14:55 15:55 17:35 18:25

Bangor - Llanberis

Bangor Bus Station (Stand A) 07:10 08:30 11:30 13:30 15:30 17:40
Bangor Ffordd Deiniol (o/s Memorial Building) 07:11 08:31 11:31 13:31 15:31 17:41
Bangor Farrar Street 07:11 08:31 11:31 13:31 15:31 17:41
Bangor, after Railway Station H 07:13 08:33 11:33 13:33 15:33 17:43
Bangor, before Morrisons 07:13 08:33 11:33 13:33 15:33 17:43
Upper Bangor, opp Llys Tryfan 07:14 08:34 11:34 13:34 15:34 17:44
Upper Bangor, o/s Leisure Centre 07:14 08:34 11:34 13:34 15:34 17:44
Upper Bangor, after Coleg Menai 07:15 08:35 11:35 13:35 15:35 17:45
Bangor, o/s Swyddfa'r Post Office 07:15 08:35 11:35 13:35 15:35 17:45
Bangor Ffordd Penrhos (opp 19) 07:16 08:37 11:37 13:37 15:37 17:47
Bangor Penrhos (o/s 51) 07:17 08:37 11:37 13:37 15:37 17:47
Bangor, after Top Coed Mawr 07:17 08:38 11:38 13:38 15:38 17:48
Coed Mawr Hafod Elfyn 07:18 08:39 11:39 13:39 15:39 17:49
Bangor Kingdom Hall (o/s Playgrouind) 07:18 08:40 11:40 13:40 15:40 17:50
Bangor, nr Penrhos Garnedd 07:19 08:40 11:40 13:40 15:40 17:50
Bangor Ysbyty Gwynedd (Grounds) 07:20 08:42 11:42 13:42 15:42 17:52
Bangor, after Goleufryn 07:20 08:42 11:42 13:42 15:42 17:52
Bangor, opp Ysgol y Faenol 07:21 08:43 11:43 13:43 15:43 17:53
Bangor, nr Dafarn Newydd 07:21 08:43 11:43 13:43 15:43 17:53
Capel-y-graig, nr Nant y Mount 07:22 08:44 11:44 13:44 15:44 17:54
Y Felinheli, nr Faenol 07:23 08:46 11:46 13:46 15:46 17:56
Y Felinheli, nr Nant-y-Garth 07:24 08:47 11:47 13:47 15:47 17:57
Y Felinheli, nr Siloh 07:25 08:47 11:47 13:47 15:47 17:57
Seion Rhosywylfa 07:27 08:49 11:49 13:49 15:49 17:59
Llanddeiniolen, after Ty Mawr 08:51 11:51 13:51 15:51 18:01
Pentir Ynys Iago 07:29
Waen-Pentir Ysgol Rhiwlas 08:54 11:54 13:54 15:54 18:04
Waen-Pentir, o/s Rhiwlas 08:55 11:55 13:55 15:55 18:05
Penisa’r Waun Modurdy Beran 07:31 09:01 12:01 13:59 16:01 18:11
Rhiwen 07:33 09:03 12:03 14:01 16:03 18:13
Deiniolen, o/s Capel Ebenezer 07:34 09:05 12:05 14:02 16:05 18:15
Deiniolen Lon Tai Castell 07:34 09:05 12:05 14:02 16:05 18:15
Deiniolen, nr Rhyd Fadog 07:35 09:06 12:06 14:03 16:06 18:16
Deiniolen, opp Cynfi Old School 07:35 09:06 12:06 14:04 16:06 18:16
Gallt-y-foel Gally-y-foel 16:07
Bigil Pen y Bwlch 16:08
Dinorwic Maes Eilian 16:08
Dinorwic Community Centre 16:09
Dinorwic Bro Elidir 16:10
Dinorwic, o/s Community Centre 16:11
Dinorwic Maes Eilian (opp 9) 16:11
Bigil, nr Pen y Bwlch 16:12
Gallt-y-foel, nr Deiniolen Road 16:12
Deiniolen Capel Maes-y-dref 07:38 09:09 12:09 14:09 16:16 18:19
Deiniolen, nr Plas y Rhiw 07:38 09:09 12:09 14:09 16:16 18:19
Brynrefail Minffordd 07:40 09:11 12:11 14:11 16:18 18:21
Brynrefail, nr Ger Afon 07:41 09:12 12:12 14:12 16:18 18:22
Brynrefail Caban 07:41 09:12 12:12 14:12 16:18 18:22
Brynrefail Bryn Parc 07:42 09:13 12:13 14:13 16:19 18:23
Brynrefail Penllyn 07:42 09:13 12:13 14:13 16:19 18:23
Brynrefail Llanberis Road (junct Lon Brynrefail) 07:43 09:14 12:14 14:14 16:20 18:24
Fachwen Hafod Wen 07:45 09:17 12:17 14:17 16:22 18:27
Pen-gilfach, after Gwel Llyn 07:45 09:17 12:17 14:17 16:23 18:27
Pen-gilfach, before Glyn Rhonwy 07:47 09:19 12:19 14:19 16:24 18:29
Llanberis Coed-y-Glyn 07:48 09:20 12:20 14:20 16:26 18:30
Llanberis, opp Joe Brown 07:49 09:21 12:21 14:21 16:27 18:31
Llanberis, opp Dolbadarn Hotel 07:49 09:22 12:22 14:22 16:27 18:32
Llanberis, o/s Surgery 07:50 09:23 12:23 14:23 16:28 18:33
Llanberis, in Interchange 07:51 09:24 12:24 14:24 16:29 18:34

Timetable data from the Traveline National Dataset

Similar services

More information

Gwynfor Coaches